Pielęgnacja jamy ustnej

Home Zdrowie Pielęgnacja jamy ustnej
Pielęgnacja jamy ustnej

Czego oczekujemy?

Nie trzeba już wielkich kampanii uświadamiających, by Polacy i Polki wiedzieli, że należy dbać o zęby – i nie tylko o zęby, ale o higienę całej jamy ustnej. Po części za sprawą reklam, pokazujących nowoczesne właściwości szczoteczek do zębów czy płynów do płukania, wiadomo, że pielęgnacja ta polega na wyczyszczeniu zębów i dziąseł z resztek pożywienia, na wyczyszczeniu wewnętrznej strony ust i policzków oraz języka, a także na zapewnieniu świeżego oddechu. Skoro jesteśmy bombardowani taką gamą możliwości preparatów higienicznych, to coraz więcej po nich oczekujemy.

Dentysta nowa huta

Co robimy?

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to przede wszystkim wyrobienie w sobie kilku dobrych nawyków. Najważniejsza jest profilaktyka – zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych zębów oraz chorobom zębów i dziąseł. Temu właśnie służy szczotkowanie zębów czy czyszczenie przestrzeni między zębowej nićmi dentystycznymi. Ważne jest także unikanie podjadania między posiłkami – najbardziej niebezpieczne są dla naszych zębów przekąski pozbawione właściwie wartości odżywczej. Po ich zjedzeniu w jamie ustnej pozostaje wiele substancji, głównie cukrów, które trawione są już w jamie ustnej pod wpływem amylazy, enzymu zawartego w ślinie. Niestety trzeba przyznać, że przeciętny dorosły Polak ma aż 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę

Dobre płyny do płukania jamy ustnej oraz pasty do zębów mogą zawierać także wiele naturalnych substancji. Doskonałe działanie antyseptyczne i ściągające ma m.in. szałwia, melisa czy znana i ceniona w tej branży mięta.

Stomatolog nowa huta
Profilaktyka jest najtańszą i najbardziej skuteczną metodą zapobiegania próchnicy, zadbaj o nią z zadbajousmiech !

O czym powinniśmy pamiętać?

Dbanie o higienę jamy ustnej to oprócz nawyków żywieniowych także właściwe szczotkowanie i stosowanie preparatów zawierających fluor, który wzmacnia szkliwo. Warto stosować także płyny do płukania jamy ustnej – pozwalają one eliminować bakterie, których obecność sprzyja rozwijaniu się stanów chorobowych. Najlepiej wybierać preparaty nie zwierające alkoholu, ponieważ wysusza on śluzówkę jamy ustnej, co może prowadzić do powstawania podrażnień. Oczywiście nie sposób zaplanować dzień tak, aby po każdym posiłku czy kawie umyć zęby – wystarczy jednak chociażby przepłukać usta wodą lub żuć przez kilka minut bez cukrową gumę do żucia. Co najważniejsze – nie wolno zapominać o wieczornym myciu zębów oraz profilaktycznym uczęszczaniu do stomatologa w celu sprawdzenia stanu uzębienia. Zapraszamy do skorzystania z gabinet dentystyczny nowa huta.