Spodnie w góry na wiosnę – czym kierować się przy wyborze?

Spodnie w góry na wiosnę – czym kierować się przy wyborze?

Trekking jest wymagającą formą turystyki, realizującą się w trudnych warunkach terenowych lub w wymagającym klimacie, dlatego niezwykle istotną sprawą jest właściwy dobór garderoby. Dobre spodnie szczególnie w okresie wiosennym spełniają ogromnie ważną rolę, gdyż w niższych partiach gór jest zdecydowanie cieplej niż w wyższych partiach górskiego terenu. Tam wciąż jeszcze leży śnieg, a temperatury są niskie. Obok ciepłych dni zdarzają się i takie, które bardziej przypominają okres zimowy. Obfite opady deszczu lub śniegu nie należą do rzadkości, dlatego spodnie na górskie wyprawy w okresie wiosennym powinny spełniać wiele funkcji. 

Dlaczego należy zadbać o odpowiedni ubiór na wyjście w góry wiosną?

Przed wyruszeniem na górski szlak należy przede wszystkim sprawdzić pogodę. Kluczową sprawą jest zaopatrzenie się w bieliznę termoaktywną, która idealnie odprowadzi wilgoć i sprawi, że wędrówka będzie przyjemnością. Nieodpowiednio dobrana może skutkować nieprzyjemnym uczuciem zimna i wilgoci na plecach. Termoaktywna koszulka jest idealnym wyborem, podobnie jak polar, który można założyć w wyższych partiach gór, gdzie temperatura wiosną jest zdecydowanie niższa. Zapewnienie odpowiedniej temperatury ciała jest podstawą komfortu wyprawy w wymagającym terenie. Temu służy również kurtka, która ochroni przed opadami i porywami wiatru i zapewni dobrą cyrkulację powietrza. Idealny będzie produkt z membraną, zapewniającą nieprzemakalność i nieprzewiewność. 

jak dobrać spodnie na wyjście w góry wiosną

Jak dobrać spodnie trekkingowe na wiosnę?

Planując na wiosnę górską wyprawę warto wziąć pod uwagę nie tylko zróżnicowane warunki atmosferyczne, ale również zagrożenie wynikające z kontuzji i urazów oraz odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Dobrej jakości spodnie trekkingowe chronią organizm nie tylko przed wychłodzeniem, ale również zapewnią użytkownikowi swobodę ruchów i odpowiednią ochronę skóry przed skaleczeniami, drobnymi ranami i otarciami. Nieosłonięte ciało może stać się obiektem ataku owadów, a niezabezpieczona skóra boleśnie naruszona przez gałęzie lub ostre ciernie. Przy wyborze tego rodzaju spodni należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, na którą składają się takie elementy jak: rodzaj materiału, krój oraz dodatkowe detale, które, dopasowane do różnego rodzaju aktywności, zapewniają komfort ich użytkowania. Przy wyborze spodni trekkingowych warto zwrócić uwagę na produkty wiodących na rynku marek. W sprzedaży znajdują się modele z długimi nogawkami, które w razie potrzeby można odpiąć, co jest niezwykle praktyczne w okresie wiosennym. Tkaniny wiatro i wodoodporne chronią nogi użytkownika przed wychłodzeniem i przemoczeniem w trakcie gwałtownej, wiosennej ulewy. Warto wybierać modele z kieszeniami, w których można pomieścić wszystkie najpotrzebniejsze drobiazgi. 

Jakie cechy powinny posiadać wiosenne spodnie trekkingowe?

Spodnie trekkingowe na wyjście w góry wiosną powinny zapewnić użytkownikowi:

  • Wygodę, gdyż w trudnych warunkach terenowych turysta powinien mieć zapewnioną swobodę ruchów, co jest związane z miękkością i elastycznością materiału, z którego produkt został wytworzony. Jego rozciągliwość spowoduje brak ograniczenia mobilności w trakcie dynamicznego ruchu, a także wspinaczki. Temu służy także odpowiedni krój spodni trekkingowych, umożliwiający swobodne zginanie kończyn i wykonywanie nogami ruchów w różnych kierunkach.
  • Ochronę przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz i niskie temperatury. Silny wiatr bardzo szybko może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, dlatego komfort termiczny znacząco podnosi przyjemność wędrówki po górach w okresie wiosennym. Podobnie jest z deszczem, którego trudno uniknąć w tym okresie. Doskonałe będą wtedy spodnie z membraną lub impregnacją. Przed zimnem ochronią turystę spodnie z podszewką termiczną lub legginsy, które można ściągnąć w momentach wyższych temperatur.
  • Odpowiednią oddychalność, która jest niezwykle istotna podczas każdej aktywności fizycznej mniej lub bardziej intensywnej. Wydzielany przez organizm pot powinien być odprowadzany, aby nie miał kontaktu ze skórą.