Styl loftowy w biurowcach – nowy trend?

Styl loftowy w biurowcach – nowy trend?

Biuro wcale nie musi być nudnym pomieszczeń z białymi ścianami, prostym drewnianym biurkiem i szafką na dokumenty. I oczywiście nudnym kwiatkiem, który ma za zadanie sprawić, że całe pomieszczenie będzie przytulniejsze. Pracownicy cenią sobie design i odpowiednio urządzone wnętrze, co z pewnością wpłynie na jakość wykonywanej przez nich pracy, a przede wszystkim na zaangażowanie. Do tego nie zapominajmy – odpowiednio urządzony biurowiec znacznie poprawia rozpoznawalność firmy, a tym samym wpływa na jej pozytywną reputację. 

Kto nie chciałby pracować w ładnym i modnym wnętrzu? Nie od dzisiaj wiadomo, że przebywanie w dobrze urządzonych wnętrzach dobrze wpływa na nasz nastrój i motywuje do działania. Dotyczy to również zatrudnionych pracowników, którzy spędzają w takich pomieszczeniach sporą część swojego dnia. 

Obecnie w trendach wnętrzarskich można wyróżnić kilka stylów wystroju, które chętnie są wykorzystywane przy urządzaniu biurowców. Na tym rynku dominuje tylko jeden – styl loftowy. Nic w tym dziwnego, gdyż wszystkie elementy wystroju w niemały sposób nawiązują do historii przemysłu. 

Styl loftowy we wnętrzach – na co zwrócić uwagę? 

Wysokie i przestronny pomieszczenia to cechy, na jakie należy zwrócić uwagę jeśli planujemy wykorzystać w aranżacji wnętrza styl loftowy. Pierwotnie loftowe aranżacje można było zauważyć w pomieszczeniach o charakterze industrialnym – fabrykach, dawnych halach produkcyjnych czy zakładach. Obecnie jednak trudno jest znaleźć na tyle wysokie i duże pomieszczenie, aby dokładnie odzwierciedlić charakter tego stylu. 

Styl loftowy zaadaptowany do zwykłych warunków mieszkalnych lub jak w tym przypadku biurowców, prezentuje się równie dobrze. Przy urządzeniu tego typu wnętrza warto zatem postawić na zachowanie oryginalnych elementów wystroju – kamiennych lub betonowych ścian, surowej podłogi czy nawet ceglane ściany. 

Elementem charakterystycznym dla tego typu stylu są również duże okna i drzwi – najlepiej przeszklone lub utrzymane w konkretnej gamie kolorystycznej. Okna i drzwi loftowe stają się tutaj sposobem na podkreślenie charakteru wnętrza. 

Jakie kolory dominują w stylu loftowym? Z pewnością ciemne barwy, jak czerń, szarość, granat, a nawet czerwień czy bordo. Stylowo jednak wygląda przełamanie tych kolorów bielą oraz beżem, a także wykorzystanie drewna – zwłaszcza w trakcie meblowania. 

biuro

Biurowce w stylu loftowym jako nowy trend wnętrzarski 

Wnętrza po starych fabrykach lub zakładach produkcyjnych są coraz częściej wykorzystywane przez przedsiębiorców i przekształcane w przestronne pomieszczenia biurowe – tzw. open space. Trudno się dziwić, gdyż konserwatorzy zabytków zabraniają na wstawianie w tego typu wnętrzach ścian działowych i wprowadzania zmian, które mogłyby negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku. Trudno jest zatem mówić o przekształceniu tego typu przestrzeni w mieszkania. Z korzyścią dla przedsiębiorców, trudno zatem nie wykorzystać długich i przestronnych pomieszczeń, przywracając im tym samym industrialny sznyt. 

Styl loftowy był niezwykle popularny w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku. Coś, co kiedyś było koniecznością związaną z kryzysem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych, współcześnie jest wykorzystywane jako najpopularniejszych styl wnętrzarski. Biurowce w stylu loftowym wyróżniają się zatem takimi elementami jak: 

  • open space, gdzie z powodzeniem zmieści się kilkanaście biurek, 
  • surowymi aranżacjami wnętrza, wykorzystując tym samym powierzchnie, które nie zostały odremontowane podczas renowacji, 
  • wysokie sufity i wielkie okna oraz przeszklone drzwi. 

Jednak nie każda przestrzeń biurowa może pochwalić się wysokimi sufitami czy niekończącą się przestrzenią. Dlatego w stylu loftowym w biurowcu można wykorzystywać nowoczesne meble, oświetlenie imitujące fabryczne. Dodatkowo ciemne kolory, przełamane mocnym światłem naturalnym lub sztucznym, z pewnością wpłynie na podkreślenie charakteru każdego biurowca. 

Bez względu na wybrane meble, ważnym elementem aranżacji biura w stylu loftowym są drzwi. 

Drzwi loftowe i inne elementy wyposażenia, o których nie można zapomnieć

Przeszklone lub nie, w zależności od potrzeb oraz wybranego stylu, drzwi loftowe w biurze to konieczność. Zwłaszcza jeśli oprócz open space’u musimy zapewnić odpowiednią przestrzeń konferencyjną czy biura dla osób na wyższym szczeblu, odpowiedzialnych między innymi za przechowywanie danych wrażliwych. 

Drzwi loftowe od najlepszych producentów można także z powodzeniem wyposażyć w specjalny zamek elektroniczny, który podniesie poziom bezpieczeństwa w firmie.