USG i inne badania w życiu kobiety

Home Zdrowie USG i inne badania w życiu kobiety
USG i inne badania w życiu kobiety

Zdrowie znajduje się dość wysoko a liście priorytetów większości kobiet. Dlatego też wiele reklam produktów prozdrowotnych, zdrowej żywności, suplementów diety i wszystkiego, co jest bio, fit, eko i light – jest skierowana głównie do kobiet. Producenci wiedzą, jak łatwo nas podpuścić na to, co zdrowe i ma służyć poprawie naszego samopoczucia, wyglądu itp. Są jednak badania, których żadnej kobiecie zaniedbać nie wolno.

Badania profilaktyczne kobiety

USG narządu ruchu Wrocław
Poradnia medycyny rodzinnej Wrocław

Badania profilaktyczne, która powinna wykonywać kobieta, często są związane z wiekiem. Niektóre badania wykonujemy od osiągnięcia dojrzałości przez całe życie, inne dopiero w okolicy wieku pokwitania lub w poszczególnych okresach życia. Jak to wygląda?

  • kobiety młode – między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia – powinny, jak każda osoba, zwracać uwagę na kontrolę cholesterolu, morfologię krwi, okresowe badania moczu czy pomiary ciśnienia krwi. Ważne jest coroczne badanie ginekologiczne i wykonanie cytologii. Pozostałe badania – jeśli nie am istotnych wskazań – można wykonywać doraźnie lub w razie potrzeby. Pamiętajcie też o samobadaniu piersi między 6. a 9. dniem cyklu!
  • po czterdziestym roku życiu warto zacząć kontrolować także poziom hormonów, zwłaszcza związanych z pracą tarczycy. O ile nie robiłaś tego wcześniej – a jest to wskazane chociażby przed rozpoczęciem starań o dziecko – teraz jest odpowiedni czas, żeby się tym zająć. Raz na kilka lat warto wykonać również badania EKG czy dokładniejsze badanie okulistyczne.
  • jeśli jesteś już po pięćdziesiątce, do listy badań, o które warto zadbać chociaż raz w roku lub raz na dwa lata, warto dodać badanie densytometryczne, sprawdzające gęstość kości. Dzięki niemu można wcześniej wykryć osteoporozę czy inne zmiany w kośćcu. Musisz tez pamiętać o wykonywaniu mammografii. Pozostałe badania – bez zmian.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby było to możliwe, konieczna jest profilaktyka i dobra diagnostyka. Dlatego nie odkładaj na później badań USG czy morfologii krwi. Do dentysty lepiej jest pójść raz na pół roku na przegląd, a nie dopiero wtedy, gdy zacznie boleć ząb. Na takie sprawy nie warto szczędzić pieniędzy a przede wszystkim czasu.