Uważaj na podróbki zegarków, czyli jak nie dać się oszukać

Uważaj na podróbki zegarków, czyli jak nie dać się oszukać

Najmodniejszy zegarek za okazyjną cenę 400 złotych? To świetna promocja! Niestety często takie „okazje” są po prostu oszustwami.

W przypadku, kiedy cena produktu jest dość niska, kupujący są jeszcze w miarę podejrzliwi i nie każdy da się nabrać. Zdarza się jednak, że oszuści sprzedają podróbki w cenach zbliżonych do cen oryginałów, wtedy dużo łatwiej dać się nabrać. W końcu odkładało się pieniądze na wymarzony zegarek, opanowała nas ekscytacja z powodu zakupu i nie zwraca się w takich sytuacjach dużej uwagi na szczegóły.

Dlaczego w ogóle wciąż produkuje się podróbki droższych zegarków?

Na sukces trzeba sobie zapracować, czasem trwa to całkiem szybko, u niektórych zajmuje lata. W każdym razie, aby coś osiągnąć, trzeba włożyć w to dużo pracy. Niektórzy zamiast uczciwie zdobyć szczyt swojej kariery, idą na skróty. Osoby, które handlują zegarkami, chcą się dorobić. Produkty znanych producentów świetnie się sprzedają, dlatego powstaje tak wiele ich podróbek. Tym samym fałszerze dopuszczają się nielegalnej działalności. Niestety żerowanie na nieświadomych klientach jest łatwym zyskiem. Wciąż masa ludzi nie jest świadoma tego, co kupuje, przez co „czarny rynek” wciąż działa.

Czy warto kupować podróbki zegarków?

Oczywiście, że nie! Nie ma sensu się łudzić, że podrobiony zegarek znanej marki będzie działać tak samo. Niektórzy chcą po prostu zabłysnąć w towarzystwie i pokazać, że stać ich na drogi zegarek (choć przecież to nieprawda…) i wtedy nawet nie zauważą różnicy w mechanizmie. Może nie będą stratni na jakości, ale będą brać udział w nielegalnej działalności fałszerzy, a co więcej – wspierać ich. Tym samym skazując wieloletnie firmy zegarkowe na straty.

Kupno podróbki jest stratą pieniędzy. Na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać dobrze, ale w środku mechanizm będzie dużo gorszy. Taki podrobiony zegarek nie wytrzyma zbyt długo, będzie tylko chwilowym cieszeniem się z fałszywego przywileju.

Jak odróżnić podróbkę od oryginału?

Jeżeli planujesz kupić zegarek przez Internet lub z jakiejś niesprawdzonej firmy, powinieneś przygotować się do dokładnego zweryfikowania tego źródła, jak i samego zegarka. Najbezpieczniej kupować produkty w autoryzowanych sklepach, ponieważ oznacza to, sprzedaje się tam produkty pewne, zgodne z polityką producenta. Warto też wiedzieć, że każdy zegarek posiada numer referencyjny, który można sprawdzić na stronie konkretnego producenta. W przypadku niezgodności numerów można mieć pewność, że nie trzymamy w dłoni oryginalnego produktu.

W przypadku zakupów przez Internet pojawia się ta trudność, że nie możemy namacalnie sprawdzić zegarka. Warto wtedy dokładnie obejrzeć załączone zdjęcie i porównać je ze zdjęciem na stronie producenta. Podczas takich oględzin nie powinieneś się spieszyć. Przyjrzyj się logotypowi i elementom na tarczy. Jeżeli coś wzbudza twoje podejrzenia, to znak, że możesz mieć do czynienia z podróbką.

zegarek g-shock

G-Shock czy podróbka?

Zegarek G-Shock na swoje nieszczęście należy do dość często podrabianych zegarków. Jest bardzo popularny, przez co cieszy się zainteresowaniem kupujących. Oszuści tylko czekają na jakiegoś miłośnika tej marki. Jak nie dać się oszukać? Jak rozpoznać podróbkę?

Oryginalny pasek zegarka G-Shock wykonany jest materiału bardzo dobrej jakości, a logotyp marki wygląda tak samo jak ten na tarczy. W przypadku podróbki pasek może być niskiej jakości, a logotypu może nawet nie być, a jeśli już jest – jego grafika może różnić się od oryginalnej. Zwróć też uwagę, czy na zapięciu znajduje się grawer informujący o kraju produkcji – w podróbkach  może tego zabraknąć.

Kolejnym elementem, któremu warto się przyjrzeć, jest wyświetlacz. W podrobionych zegarkach czcionka jest zdecydowanie większa niż w oryginalnej wersji, widać w niej nawet przerwy między pikselami. Dekiel zegarka w prawdziwym G-Shocku nie rzuca się za bardzo w oczy, natomiast w podróbkach jest on bardzo wystający. W najtańszych podróbkach zegarka G-Shock wskazówka sekundnika potrafi być tylko naklejką!

Przyglądaj się uważnie temu, co kupujesz. W przypadku zakupu zegarka czujność popłaca!