Jak prawidłowo używać rollera?

Jak prawidłowo używać rollera?

Regularne wykonywanie masażu spiętych mięśni to wbrew pozorom czynność ważna nie tylko dla zaawansowanych sportowców lub osób poddanych rehabilitacji.

Jest ono istotne dla wszystkich zainteresowanych sportem oraz osób długo przebywających w tej samej pozycji (siedzącej, stojącej, itd.). Tutaj dowiesz się, co daje rolowanie, a także jak i kiedy należy z niego korzystać.

Zalety płynące z regularnego rolowania

Stosując systematyczny masaż, możesz w stosunkowo krótkim czasie pozbyć się bólu mięśni, spowodowanego przeciążeniem i brakiem odpowiednich ćwiczeń rozciągających. Ciało ulega odprężeniu, a mięśnie stopniowo się rozluźniają, co da Ci szansę na szybszy powrót nie tylko do dalszych treningów, lecz też do ogólnego, lepszego funkcjonowania.

Główne zadanie rollera polega na rozbiciu zgrubień powstałych w mięśniach podczas ćwiczeń, które przyczyniają się do odczuwania bólu. Rolowanie mięśni zwiększa dopływ tlenu, a dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu, co przekłada się na poprawę elastyczności mięśni. Stosując wałek do masażu roller, sprawiasz, że Twój organizm z czasem będzie coraz mniej podatny na urazy. Twoje ciało staje się bardziej gibkie, a do tego będzie znacznie lepiej niż dotychczas radziło sobie z procesem regeneracji.

Jak prawidłowo korzystać z rollera – przykłady ćwiczeń

Jedną z najważniejszych zasad jest to, by nie używać urządzenia w miejscach takich, jak zgięcia kolan, a także miejsc, w których kości i nerwy znajdują się blisko skóry – może dojść do ich uszkodzenia. Nie stosuje się ich również w miejscach urazów, świeżych ran, sińców i innego rodzaju uszkodzeń.

A jak stosować roller? Oto przykłady:

Tylne mięśnie ud: usiądź wygodnie na karimacie, dłonie oprzyj za sobą o podłogę. Podłóż roller pod udo, po czym roluj od kolan do pośladków i z powrotem. Powtórz z drugą nogą.

Rolowanie łydek: pozycja taka sama, jak przy rolowaniu ud, tyle że wałek należy ułożyć na środku łydki. Roluj do grzbietu stóp i do kolan.

Przednie mięśnie ud: połóż się na podłodze i podeprzyj na przedramionach. Pod uda wsuń wałek, umieść go na środku. Następnie roluj od środka do kolan, a potem w stronę krocza.

Mięśnie wewnętrzne ud: podeprzyj się na przedramionach i wsuń wałek pod wewnętrzną stronę uda, po czym rozpocznij rolowanie do kolan i do pachwiny.

Mięśnie zewnętrzne ud: połóż się na boku, starając się zachować linię ciała. Wałek wsuń pod środkową część uda. Roluj od środka do kolan, a potem w stronę bioder.

Rolowanie pośladków: usiądź na wałku i oprzyj dłonie o podłogę. Wykonuj rolowanie w górę i w dół. Możesz regulować siłę nacisku, np. poprzez dociśnięcie jednej nogi drugą.

Rolowanie pleców: wsuń wałek pod plecy, poniżej łopatek. Wykonuj rolowanie w kierunku mięśni pośladkowych, a następnie w kierunku głowy. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, upewnij się najpierw, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczenia.

używanie rollera

O czym pamiętać, korzystając z rollera?

Istnieje kilka zasad, których należy absolutnie przestrzegać, by korzystanie z rollera było w pełni bezpieczne.

  • Nigdy nie roluj jednej partii mięśni dłużej niż 3 minuty.
  • Nie stosuj rollera w miejscach, gdzie wystąpiły urazy.
  • Nie roluj się po rozciąganiu, by nie dopuścić do powstania kontuzji.

Trenujesz? Nie zapominaj o regeneracji!

Dawanie organizmowi czasu na odpoczynek ma równie duże znaczenie, co sam trening. Aby wypoczynek ten był jak najbardziej skuteczny, nie możesz pomijać istotnego elementu, jakim jest masaż. Zakup rollera nie jest dużym wydatkiem, a da Ci szansę na uniknięcie kłopotów, jakie niosą za sobą zakwasy i kontuzje.

Internetowy sklep sportowy Powerman oferuje Ci rollery i inne akcesoria do fitnessu, dzięki którym już za niewielką kwotę możesz wejść w posiadanie mini siłowni, którą możesz zabrać ze sobą i ćwiczyć w dowolnym miejscu – skorzystaj z tego i ćwicz pod gołym niebem, tam, gdzie zechcesz!