W jaki sposób diagnozuje się kamicę nerkową?

W jaki sposób diagnozuje się kamicę nerkową?

Kamica nerkowa jest chorobą, której efektem jest tworzenie się złogów substancji chemicznych, które zawarte są w moczu. Wytrącają się wtedy, gdy ich stężenie chemiczne jest zbyt duże i umiejscawiają w drogach moczowych. Objawem kamicy nerkowej jest dotkliwy ból, a także nudności i wymioty. 

Jakie występują postacie kamicy nerkowej?

Podział kamicy nerkowej ze względu na skład chemiczny jest najpopularniejszy, gdyż od niego zależy wybór leczenia. Do najczęstszych postaci kamicy nerkowej należy:

  • kamica nerkowa szczawianowo-wapniowa,
  • kamica nerkowa fosforanowo-wapniowa,
  • kamica nerkowa moczanowa,
  • kamica nerkowa cystynowa,
  • kamica nerkowa struwitowa.

Kamicę nerkową dzieli się także ze względu na lokalizację złogu na przykład kamica nerki, moczowodu, nerki z kamicą moczowodu, a także kamicę moczową

Jakie są przyczyny powstawania kamicy nerkowej?

Podstawową przyczyną powstawania kamieni nerkowych są błędy w diecie polegające na niedostatecznym przyjmowaniu płynów, nadmierne spożycie soli oraz wysokobiałkowa dieta, a także przyjmowanie suplementów diety, które zakwaszają mocz. Do tego schorzenia mogą się również przyczynić niektóre choroby takie jak: nawracające infekcje dróg moczowych, choroba Leśniowskiego-Crohna, osteoporoza, dna moczanowa, zaburzenia hormonalne, nowotwory , szczególnie te z przerzutami do kości. 

Charakteryzuje się ona obecnością w nerkach lub drogach moczowych piasku, który z czasem może zamienić się w kamienie. Pojawianie się małych złogów piasku jest czymś naturalnym. Są one usuwane z moczem niemal natychmiast. 

Czasami piasek zalega w drogach moczowych, czego skutkiem może być pojawianie się kamieni, dlatego tylko 10% Polaków cierpi na kamicę nerkową, gdyż poza przypadkami chorób jej przyczyną jest zbyt małe nawodnienie organizmu. 

Produkowanie zbyt małych ilości moczu powoduje, że drogi moczowe nie są w odpowiedni sposób przepłukiwane z drobnego piasku, z którego mogą tworzyć się kamienie.

Urolog Pobiedziska

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

Atak kamicy nerkowej wywołany przesuwaniem się kamienia i silnymi skurczami mięśni gładkich moczowodu jest tak dotkliwy, że chorzy najczęściej szukają pomocy w szpitalu. Jest to niezwykle silny, tępy ból przybierający formę kolki, promieniujący do pachwiny. 

Atakowi kolki nerkowej może towarzyszyć spadek ciśnienia tętniczego, również nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach dochodzi także do omdleń. Zwykle obecna jest też infekcja bakteryjna, powodująca gorączkę i dreszcze, a także krwiomocz świadczący o uszkodzeniu śluzówki dróg moczowych. 

W trakcie ataku kamicy nerkowej może dojść do zwężenia lub nawet całkowitego zamknięcia światła dróg moczowych przez kamienie. Pojawia się najczęściej parcie na mocz, częste oddawanie moczu lub brak możliwości pozbycia się moczu. Należy pamiętać, że ataki kamicy nerkowej mogą powracać. Zdarza się tak w przypadku nie podjęcia leczenia przez chorego. 

Nawrót następuje zwykle po 10 latach. Aby tego uniknąć, należy utrzymywać odpowiednią dietę, które zapobiega tworzeniu się kamieni i pić dużo płynów.  Okazuje się, że co czwarty pacjent, który cierpi na kamicę nerkową, wymaga leczenia zabiegowego ze względu na wielkość kamienia, którego samoistne wydalenie nie jest możliwe. 

Ile trwa rodzenie kamieni nerkowych?

Czas trwania ataku kamieni nerkowych jest sprawą indywidualną, dlatego trudno określić, jak długo chory musi cierpieć, żeby się ich pozbyć. Dolegliwości znikają niemal natychmiast po wydaleniu kamieni z przewodów moczowych. Czas rodzenia zależy od ich wielkości. 

Kamienie o wielkości od 5 do 7 milimetrów mogą być usunięte samoistnie. Chory może w tym czasie wspomóc się środkami rozkurczowymi, płynami i lekami oraz ziołami pobudzającymi diurezę. 

Korzystny wpływ na wydalenie kamienia ma skakanie, co ułatwia jego przesuwanie się, natomiast przy większych konieczna jest interwencja lekarska. 

Urolog Opole

Jak leczy się kamicę nerkową?

Kamicę nerkową u pacjentów diagnozuje urolog z Opola na podstawie badania moczu, wyników badania obrazowego RTG, USG, tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy, urografii oraz objawów klinicznych. 

W leczeniu stosuje się leki służące złagodzeniu objawów kolki nerkowej, czyli głównie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. W przypadku nasilonych dolegliwości podaje się dożylnie lub domięśniowo silniejsze leki.  Stosuje się także leczenie inwazyjne, polegające na rozbiciu kamieni na mniejsze fragmenty w celu ułatwienia ich wydalenia, jak również metody endoskopowe, wymagające zastosowania krótkotrwałego znieczulenia ogólnego, co umożliwia małoinwazyjne usuwanie kamieni nerkowych.