W jakich sytuacjach należy skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego?

W jakich sytuacjach należy skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego?

O tym, czy budynek jest bezpieczny decyduje rzeczoznawca budowlany. To on wydaje ekspertyzy oraz opinie techniczne o tym, czy obiekt został zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, z odpowiednich materiałów i zgodnie z projektem architektonicznym, konstrukcyjnym i instalacyjnym. Od rzeczoznawcy budowlanego zależy bezpieczeństwo mieszkańców domu, bądź użytkowników obiektu, który przed oddaniem do użytku podlega jego ocenie. Rzeczoznawca budowlany ocenia bieżący stan budynku, a w przypadku starszych obiektów stan ich zużycia. Dzięki jego ekspertyzie użytkownik ma wiedzę, jakie działania należy podjąć w celu usunięcia problemów.

Najważniejsze zadania rzeczoznawcy budowlanego

Do najważniejszych zadań rzeczoznawcy budowlanego należy:

  • projektowanie   dowolnych obiektów,
  • tworzenie ekspertyz budowlanych, orzeczeń technicznych, opinii w tym dla obiektów zabytkowych,
  • skanowanie betonu skanerem Ferroscan Hilti w celu rozpoznania średnicy i położenia zbrojenia zatopionego w betonie,
  • nieinwazyjne badanie wytrzymałości betonu cyfrowym testerem do betonu,
  • lokalizacja w murach ceglanych i w betonie  prętów zbrojeniowych, rur miedzianych, rur aluminiowych oraz przewodów elektrycznych za pomocą Ferrodetektora Hilti,
  • badanie wilgotności i temperatury materiałów budowlanych, przegród budowlanych oraz pomieszczeń,
  • tworzenie obliczeń konstrukcyjnych,
  • opiniowanie rozwiązań projektowych w zakresie konstrukcji,
  • nadzór inwestorski i kierownictwo budów,
  • doradztwo techniczne przy planowaniu inwestycji,
  • przeprowadzanie inwentaryzacji budowlanych i konstrukcyjnych dowolnych obiektów, szczególnie obiektów zabytkowych.

ocena stanu technicznego budynku wykonana przez rzeczoznawcę budowlanego

W jakich sytuacjach usługi rzeczoznawcy budowlanego są niezbędne?

W wielu sytuacjach pomoc rzeczoznawcy budowlanego jest niezbędna. Najczęściej zwracają się do niego klienci indywidualni lub firmy w celu sporządzenia ekspertyzy budowlanej lub opracowania opinii. Warto skorzystać z jego usług przed zakupem domu lub budynku użytkowego w celu przygotowania przez niego ekspertyzy weryfikującej stan techniczny obiektu przez jego nabyciem. To pozwoli określić jego realną wartość, choć sam rzeczoznawca nie dokonuje jego wyceny. Posiadając taką wiedzę, łatwiej nam podjąć decyzję o zakupie nieruchomości, bądź o rezygnacji z niej. Unikniemy w ten sposób ryzyka nietrafionej inwestycji i wielu niespodzianek już po zakupie budynku.

Pomoc rzeczoznawcy budowlanego może także okazać się niezbędna w trakcie postępowań sądowych prowadzonych o spadek lub dziedziczenie nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym w pewnych sytuacjach sporządzenie ekspertyzy budowlanej przez rzeczoznawcę jest koniecznością, w przeciwnych razie ponosi się odpowiedzialność karną za jej brak. Do nich zaliczyć można uszkodzenie konstrukcji nośnej budynku w wyniku różnych zdarzeń losowych, na przykład pożaru lub powodzi. Ustala on także przyczynę pęknięcia ścian, uszkodzenia stropu, czy fundamentów. Poza tym obowiązkiem każdego właściciela budynku jest udanie się do rzeczoznawcy w sytuacji, kiedy planuje on prace modernizacyjne, bądź chce zmienić sposób jego użytkowania, na przykład budynek gospodarczy zamienić na mieszkalny. Rzeczoznawca zajmuje się nie tylko budynkami mieszkalnymi, ale również przemysłowymi, hotelowymi, administracyjnymi i socjalnymi.

ekspertyza budowlana wykonana przez rzeczoznawcę budowlanego

Jak znaleźć obiektywnego rzeczoznawcę budowlanego?

Rzeczoznawca budowlany to zawód zaufania publicznego, niezwykle odpowiedzialny, dlatego wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również doświadczenia. To właśnie od jego ekspertyz i opinii technicznych zależy ludzkie zdrowie i życie. Jeśli budynek został dopuszczony do użytku przez rzeczoznawcę budowlanego, to jego mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie. Wybierając rzeczoznawcę budowlanego należy najpierw upewnić się, czy posiada on stosowne dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu, czyli świadectwo uprawnień zawodowych, a także doświadczenie rzeczoznawcze. Powinien on także posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Warto również kierować się opiniami innych osób korzystających już z usług rzeczoznawcy, a także dorobkiem w postaci przeprowadzonych nadzorów. Rzeczoznawcę budowlanego szukamy w wydziale budowlanym urzędu wojewódzkiego lub w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych, który działa przy Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, co pozwoli klientowi skontaktować się z odpowiednią osobą.