Zadbaj o swój ogród – zastosowanie agrowłókniny

Home Dom i ogród Zadbaj o swój ogród – zastosowanie agrowłókniny
Zadbaj o swój ogród – zastosowanie agrowłókniny

Każdy, kto posiada ogródek lub działkę sadzi jakieś warzywa lub owoce. Miło jest mieć własne, zdrowe uprawy. Gdy już są warto o nie zadbać w zmieniających się warunkach. To zadanie świetnie wypełnią agrowłókniny produkowane z włókien polipropylenowych.

Jak wybrać agrowłókniny?

Odznaczają się one nieregularną strukturą z widocznie odciśniętymi rowkami. Dzięki takiej strukturze z łatwością przepuszczają wodę i pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Stabilizują też poziom promieniowania UV. Głównym zadaniem agrowłókniny jest ochrona dla roślin. To nie jedyna funkcja gdyż ma też wpływ na szybkość rozwoju. Charakteryzuje się skutecznością i łatwością użycia.

Agrowłóknina dzieli się dwa główne rodzaje, zróżnicowane ze względu na sposób jej stosowania. Pierwszy typ wykorzystywany jest do okrywania roślin a drugi do ściółkowania gleby. Możliwe jest korzystanie z nich na zewnątrz lub też w ogrzewanych szklarniach oraz tunelach foliowych.

Agrowłókniny okryciowe

Jak sama nazwa wskazuje służą do okrywania roślin. Występują w kolorze białym, dzięki temu przepuszczają wystarczającą ilość światła, nie ingerując w prawidłowy rozwój roślin. Agrowłókniny zapewniają idealne warunki do wegetacji. Występują najczęściej w gramaturach od 17 do 50 g/m2. Dzielą się na rodzaje używane zimą oraz wiosną. Mogą też być stosowane podczas wiosny, jeżeli nadal pojawiają się przymrozki. Pozwoli to zabezpieczyć warzywa, owoce oraz inne rośliny.

agrowłókniny
Agrowłókniny doskonale sprawdzają się w uprawach warzyw.

Stosowane jesienią pozwalają by warzywa na dłużej pozostały w ziemi, gdy pojawią się pierwsze lekkie przymrozki. Te dwa typy różni przede wszystkim gramatura. Gramatura agrowłókniny wiosennej waha się w przedziale od 17 do 30 g/m2. Jej zadaniem jest ochrona roślin promieniowaniem słonecznym, gradobiciem, przymrozkami oraz insektami. Agrowłóknina zimowa występuje w gramaturze od 30 do 50 g/m2. Spełnia funkcję ochronną przed niskimi temperaturami oraz wiatrem. Przydaj się szczególnie w bezśnieżne zimy.

Agrowłóknina do ściółkowania

Występuje w kolorze czarnym, brązowym lub zielonym. Przedział jej gramatury mieści się w przedziale od 50 do 100 g/m2. Wpływa na glebę podnosząc jej temperaturę oraz wilgotność. W ten sposób tworzy swego rodzaju mikroklimat, który podtrzymuje warunki korzystne dla rozwoju roślin. Ten rodzaj agrowłókniny stosuje się w ogrodach warzywnych i owocowych. W pierwszym przypadku sprzyja uprawie papryki, ogórków, pomidorów, sałaty, arbuzów oraz melonów. W ogrodzie owocowym ściółkuje się nią glebę pod drzewa i krzewy, ale też truskawki, maliny, borówki.

Warto się zatroszczyć

Posiadanie działki daję dużą satysfakcję. Można posadzić na niej kilka rodzajów warzyw lub owoców. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do zdrowych i smacznych produktów. Warto, więc zadbać o swoje uprawy zaopatrując się w agrowłókninę. Ochroni i wspomoże wzrost naszych warzyw. Występuje w różnych rodzajach, dzięki czemu można dopasować ją do różnych potrzeb.