Wizualizacja architektoniczna to bardzo popularny w ostatnim czasie sposób przedstawienia określonego budynku / produktu / planu architektonicznego. Wykorzystywana do tego jest grafika trójwymiarowa (dział grafiki związany z wizualizacją obiektów trójwymiarowych), która niezbędna jest, aby ukazać wizję skończonego produktu.
Aby stworzyć trójwymiarowy projekt, konieczne są następujące kroki:
- modelowanie – wykorzystanie programów takich jak AutoCad lub Microstation do wykreowania obiektów trójwymiarowych
- kreowanie i nakładanie materiałów – na chwilę obecną programy potrafią do złudzenia odtworzyć faktury substancji takich jak: zamsz, skóra ludzka, bądź skórka owoców
- rozmieszczenie świateł
- rendering – postępowanie mające na celu wykalkulowanie odbicia świateł od obiektów będących na obrazie
Dlaczego warto zainwestować w wizualizację architektoniczną?
Wyobraź sobie, że możesz zwizualizować budynek, pomieszczenie, którego jeszcze nie ma, fizycznie nie istnieje. W Twojej potencjalnej, przyszłej przestrzeni zapewne będziesz spędzać dużo czasu. To ważne, aby była to powierzchnia kompatybilna z Twoim stylem życia, przestronna, wygodna i przemyślana. Dzięki wizualizacji trójwymiarowej możesz – na podstawie szczegółowego podglądu – zadecydować o dalszym kierunku rozwoju projektu, zorientować się co jest w porządku, a co wymaga poprawek.
W dłuższej perspektywie czasowej jest to także oszczędność czasu i pieniędzy zarówno dla klienta, jak i zleceniobiorcy – dzięki wizualizacji trójwymiarowej w razie ewentualnych poprawek, nie ma konieczności tworzenia następnych, drogich prototypów, a sam projekt może zostać zrobiony komputerowo, bez konieczność spędzania długich godzin nad pracochłonnym, odręcznym szkicem.
Sama zaś kontrola nad projektem i jego przebiegiem jest dużo łatwiejsza i prostsza dla wykonawców, a dla klienta niezorientowanego w aspekcie technicznym projektów – bardziej przejrzysta i zrozumiała.
Wizualizacja tego typu jest świetnym narzędziem marketingowym. Nie ma wątpliwości, że będzie to mocny punkt w czasie kampanii reklamowej podczas przedstawiania inwestycji. Pokazany inwestorom przestrzenny, trójwymiarowy projekt zapewne będzie wywierał dużo lepsze wrażenie i rzuci bardziej sprecyzowane światło na daną budowle, niż szkice, bądź obrazy płaskie, bez głębi, nie ukazujące rzeczywistego wyglądu danej inwestycji.
Do kogo się zwrócić?
Pamiętajmy, że wizualizacja/projekt 3D to proces bardzo ważny – jest to „serce” każdego projektu. Trzeba mieć na uwadze, że jest to proces skomplikowany, wymagający precyzji, dokładności i uwagi. Osoba wykonująca projekt musi mieć pojęcie i doświadczenie. Inwestycja w wizualizację architektoniczną jest inwestycją, na której nie powinno się oszczędzać – dlatego warto zwrócić się z projektem do osób rzetelnych, doświadczonych i kompetentnych – krótko mówiąc, do specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i umiejętności, co daje nam niemal stuprocentową pewność, że mają pojęcie o wykonywanej pracy i podołają wyzwaniu.