Chcesz przestać pić? Porady, jak zerwać z alkoholem

Chcesz przestać pić? Porady, jak zerwać z alkoholem

Picie alkoholu to jedna z aktywności, która w ciągu ostatnich kilku lat stała się popularnym sposobem spędzania czasu zarówno ze znajomymi, jak i w samotności. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że alkohol to jednak trunek mogący wprowadzić wiele złego w nasze życie, zwłaszcza jeśli przestanie się panować nad ilością jego spożycia.

Aby więc uniknąć potencjalnego uzależnienia od alkoholu, warto znać kilka sposobów na to, by odpowiednio wcześniej z niego zrezygnować.

Porady dla pijących okazjonalnie

Nie zawsze to alkoholicy chcą zerwać z alkoholem. Są osoby, które piją, ponieważ wymaga tego towarzystwo. Taka presja czasem jest jeszcze gorsza niż chęć sięgnięcia po alkohol dobrowolnie, ponieważ robimy to, choć nie chcemy. W takim wypadku pomocne będzie kilka sztuczek:

  • Zachowanie proporcji podczas picia

Spożycie jednego czy dwóch drinków podczas spotkania ze znajomymi to jeszcze nic złego. Czasem jednak ludzie zapominają o umiarze, co w rezultacie kończy się wielkim kacem następnego dnia i wyrzutami sumienia, związanymi ze złym określeniem ilości.

  • Wolniejsze tempo

Jeśli czujesz presję społeczną i ciężko się odmówić to mimo wszystko, nie zawsze trzeba całkowicie rezygnować z picia alkoholu. Zawsze można pić wolniej niż reszta, przez co wypić znacznie mniej, ale jednak nie dać znajomym okazji do drwin z abstynencji.

  • Ćwiczenie odmowy

Czasem stwierdzenie: „nie dziękuję” nie dociera do znajomych czy nawet do nas samych. Nie warto jednak zbyt szybko rezygnować z postanowienia i ćwiczyć silną wolę przy każdej nadarzającej się okazji do picia, ponieważ mówi się, że im szybciej się odmówi, tym mniejsza jest szansa, by ulec namowom.

odmowa alkoholu

Porady przy całkowitej abstynencji

W tym wypadku wszystko zależy od indywidualnego stosunku do alkoholu.

  1. Na początku najlepiej jest zapisywać sobie ilość i częstotliwość picia, a przede wszystkim powody, przez które sięga się po alkohol. Dzięki temu w łatwy sposób można poznać swój wzór picia.
  2. Gdy już się go zna i przede wszystkim wiadomo, z jakich powodów odczuwa się chęć spożycia alkoholu, to warto znaleźć jakieś ciekawsze alternatywy dla tych powodów. Jednym z najczęściej wymienianych jest sport, ponieważ to ruch pozwala zapewnić organizmowi wszystko to, co pozornie daje alkohol, czyli dobre samopoczucie, relaks i lepszy humor. Oprócz tego mówi się także o spotkaniach z niepijącymi znajomymi, czy o znalezieniu jakiejś pochłaniającej pasji.
  3. W przypadku gdy problemy z alkoholem są już dużo poważniejsze, jedynym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Nie zawsze jednak wiąże się to z odwykiem i spotkaniami AA. Równie skuteczny może być detoks oraz implantacja wszywki alkoholowej we Wrocławiu.