Czym jest malowanie proszkowe?

Czym jest malowanie proszkowe?

Od czasu wprowadzenia ponad czterdzieści lat temu, malowanie proszkowe zyskało na popularności i jest obecnie stosowane przez wielu producentów urządzeń gospodarstwa domowego i produktów przemysłowych. Wykończenia malowane proszkowo są odporne na zarysowania, korozję, ścieranie, chemikalia i detergenty, a proces ten może obniżyć koszty, poprawić wydajność i ułatwić zachowanie zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Jak wygląda proces malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe jest suchym procesem wykończeniowym stosowanym do nakładania materiału powłokowego. Materiał ten składa się z drobnych cząstek żywicy i pigmentu wraz z innymi dodatkami, które pełnią określone funkcje, takie jak połysk i twardość. Sucha powłoka proszkowa jest dostarczana do końcówki pistoletu natryskowego, która jest wyposażona w elektrodę zapewniającą ładunek elektrostatyczny dla proszku, gdy przechodzi on przez naładowany obszar na końcówce pistoletu. Naładowane cząstki proszku są następnie przyciągane do uziemionej części, dzięki czemu są tam utrzymywane przez przyciąganie elektrostatyczne, dopóki nie stopią się w jednolitą powłokę w piecu do utwardzania.

malowanie proszkowe w Bydgoszczy zgodne z zasadami BHP

Rodzaje farb proszkowych

Istnieją dwa rodzaje farb proszkowych: termoplastyczne i termoutwardzalne polimerowe. Proszki termoplastyczne topią się i płyną pod wpływem ciepła, ale zachowują ten sam skład chemiczny po ostygnięciu i zestaleniu. Powłoki z proszków polimerów termoutwardzalnych także topią się pod wpływem ciepła, ale w tych powłokach łańcuchy polimerowe są splecione wewnętrznie lub z innymi reaktywnymi składnikami. Utwardzona powłoka ma inną strukturę chemiczną niż żywica podstawowa. Powłoki z proszków polimerowych są stabilne termicznie i w przeciwieństwie do tworzyw termoplastycznych nie powracają do fazy ciekłej po ponownym ogrzaniu. Proszki polimerowe mogą być również nakładane przez rozpylanie, tworząc cieńsze filmy o lepszym wyglądzie niż niektóre proszki termoplastyczne.

Malowanie proszkowe – metoda przyjazna dla środowiska

Jako że materiały do malowania proszkowego nie zawierają rozpuszczalników, proces ten emituje do atmosfery lotne związki organiczne, które nie mają wpływu na środowisko. Nie wymagają one żadnych systemów wentylacji ani filtracji. Powietrze z kabiny proszkowej może być bezpiecznie zawracane do pomieszczenia, w którym odbywa się powlekanie, dzięki czemu mniejsza ilość powietrza jest wydalana z pieca do środowiska zewnętrznego, co sprawia, że malowanie proszkowe jest bezpieczną i czystą alternatywą wykończeniową przy jednoczesnej oszczędności energii i pieniędzy. Zaletą proszku jest również to, że można go odzyskać i ponownie wykorzystać. Nawet przy pewnych stratach w filtrach, jego ponowne wykorzystanie może być bardzo wysokie. Farby proszkowe nie wymagają także ani suszenia na powietrzu, ani czasu by odparować. 

malowanie proszkowe do powierzchni metalowych

Wysoka trwałość farb proszkowych

Powłoka proszkowa bardzo trudno się toczy, kapie lub odpada, co skutkuje dokładnym i wysokim kryciem. Malowanie proszkowe jest o wiele bardziej trwałe niż farba nakładana na mokro. Jego zdolność do odporności na uderzenia, odpryski i zadrapania jest nieporównywalna z tradycyjną farbą. Na przykład balustrady malowane proszkowo wystawione na działanie promieni słonecznych lepiej utrzymają swój blask dzięki stabilizatorom UV zawartym w proszku.

Lakierowanie proszkowe wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego decydując się na tę metodę warto zdecydować się na lokalną i profesjonalną firmę, która specjalizuje się w tej metodzie pokrywania różnych powierzchni farbą proszkową. Taką firmą jest firma Spec Serwis, która specjalizuje się w usługach z zakresu BHP w tym świadczy usługi malowania proszkowego w Bydgoszczy. Ta firma posiada odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w zakresie BHP, dlatego usługa lakierowania farbą proszkową będą wykonane z najwyższą starannością.