Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drukarek różniących się od siebie parametrami i funkcjami. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które umożliwią podjęcie świadomej decyzji przy wyborze drukarki odpowiadającej naszym potrzebom.

Co najczęściej będzie drukowane?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, jakie należy postawić przed zakupem drukarki, jest to dotyczące sposobu eksploatacji urządzenia. Od tego, czy będziemy drukować głównie dokumenty, grafiki czy może zdjęcia, zależy wybór typu drukarki.

Drukarka do dokumentów

Jeżeli myślimy o zakupie drukarki, która ma służyć głównie wydrukowi różnego rodzaju dokumentów, powinniśmy wybrać drukarkę laserową. Olbrzymią zaletą tego typu drukarki jest produkcja wydruków wysokiej jakości cechujących się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i upływ czasu. Ma to duże znaczenie przy drukowaniu faktur i dokumentów, które wymagają przechowywania przez kilka lat. W wypadku, gdy wydruki są wyłącznie czarno-białe, można zakupić laserową drukarkę monochromatyczną, która jest tańsza w eksploatacji.

Drukarka do zdjęć

Gdy zależy nam na wydruku kolorowych zdjęć, najwłaściwsza będzie drukarka sublimacyjna. Ten typ urządzenia zapewnia najwyższą jakość i trwałość wydruku, dzięki czemu otrzymany produkt może konkurować z produktem oferowanym przez studia fotograficzne. Drukarki sublimacyjne nie są opłacalne przy drukowaniu tekstów i dokumentów, nie są więc polecane do codziennego użytku w biurach i w domu.

Drukarka wielofunkcyjna

W wypadku, gdy przeznaczeniem drukarki jest tworzenie wydruków różnego typu, polecana jest najczęściej drukarka atramentowa. Ten typ sprzętu pozwala drukować wysokiej jakości teksty i dokumenty, a także grafiki i zdjęcia. Ze względu na swoją uniwersalność, szybką pracę i stosunkowo niskie koszty eksploatacji, drukarka atramentowa jest idealną drukarką do użytkowania w domu.

drukarak szczecin
Serwis drukarek Szczecin

Jak szybki powinien być wydruk?

W zależności od sytuacji i sposobu eksploatacji drukarki, istotna może się okazać szybkość, z jaką urządzenie jest w stanie stworzyć wydruk. W warunkach domowych rzadko kiedy zależy nam na maksymalnej szybkości, cecha ta może się jednak okazać bardzo istotna w wypadku zakupu drukarki do biura, gdzie jedno urządzenie będzie użytkowane przez dużą liczbę osób. Najszybsze na rynku są drukarki laserowe. W wypadku drukarek atramentowych wydruk tekstu również przebiega szybko, jednak czas znacząco wydłuża się przy wydruku grafik i zdjęć. Przed zdecydowaniem się na szybką drukarkę warto mieć świadomość, że prędkość może mieć wpływ na obniżenie jakości wydruku.

Jak silnie będzie eksploatowana drukarka?

Producenci drukarek w parametrach urządzenia podają, jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać dany model. W sytuacji użytkowania drukarki w domu zazwyczaj wystarcza normatywne obciążenie na poziomie poniżej 3000 wydruków w miesiącu. Gdy drukarka ma służyć w niewielkiej firmie, warto rozważyć wytrzymałość do 10 000 wydruków miesięcznie, z kolei w wypadku dużych firm i korporacji może być konieczny zakup sprzętu o normatywnym obciążeniu powyżej 100 000 wydruków w miesiącu.

3d office szczecin

Czy możliwy jest wydruk bezprzewodowy?

Współcześnie istotne jest to, czy drukarka posiada funkcję drukowania bezprzewodowego, dzięki któremu z urządzenia może korzystać wiele komputerów. Cecha ta sprawia również, że łatwiej jest zagospodarować przestrzeń biurową, gdyż drukarkę można ustawić w dowolnym miejscu, niekoniecznie blisko komputera. Dzięki łączliwości bezprzewodowej możliwe jest także drukowanie dokumentów i zdjęć z tabletu lub smartfona.

Czego jeszcze można wymagać od drukarki?

Niektóre modele posiadają port USB i czytnik karty pamięci. Kupując sprzęt, warto też zwrócić uwagę na jego gabaryty, głośność pracy i łatwość w obsłudze.