Czym różni się leczenie protetyczne od implantologicznego?

Czym różni się leczenie protetyczne od implantologicznego?

Zarówno leczenie protetyczne jak i implantologiczne to nowoczesne dziedziny wspierające tradycyjną stomatologię w sytuacjach, gdy na leczenie jest już za późno. Wykorzystywane są w celu uzupełnienia uzębienia pacjenta. Warto pamiętać, że uzupełnienie nawet najmniejszych braków w uzębieniu jest bardzo ważne, ponieważ puste miejsca w uzębieniu mogą być przyczyną zaburzeń proporcji twarzy, przesuwania się zębów oraz zmian w łuku zębowym.

Czym różni się leczenie protetyczne od implantologicznego oraz które będzie lepszym rozwiązaniem?

Leczenie protetyczne – mało inwazyjne uzupełnienie uzębienia

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu za pomocą uzupełnień protetycznych. Protezy stomatologiczne występują w dwóch wersjach: ruchomej i stałej. Proteza ruchoma, zbudowana jest najczęściej na bazie akrylu lub metalowej płytki obejmującej wyrostki zębodołowe i podniebienie twarde. Protezy metalowe posiadają szkielet, który opiera się na zdrowych zębach, natomiast punktem podparcia protez akrylowych są dziąsła. Protezy ruchome mogą występować w wersji częściowej lub jako całe uzębienie. Protezy stałe to przede wszystkim wkłady koronowo-korzeniowe, korony protetyczne, licówki oraz mosty.

Z kolei korony protetyczne to rozwiązania, które służą do odbudowy zniszczonej korony zęba lub jego rozległego złamania. Licówki natomiast stosuje się w celu odbudowy zniszczonych zębów, np. po ułamaniu brzegu zęba, ale również jako korekta kształtu zęba i jego koloru. Mosty to metalowo-porcelanowe uzupełnienia protetyczne, których punktem podparcia są sąsiadujące z ubytkiem zdrowe zęby. Most umieszcza się poprzez oszlifowanie sąsiadujących zębów i nałożenie na nie korony, która staje się podporą całej protezy.

most na implantach w gdańsku

Leczenie protetyczne jest mało inwazyjne i nie zajmuje dużo czasu, przez co można cieszyć się pięknym uśmiechem już po niedługim czasie. Proteza jest również rozwiązaniem zdecydowanie tańszym od implantu. Oczywiście proteza ma też wady, m.in.: mała trwałość (protezę należy wymieniać mniej więcej co 5 lat), obciążanie zdrowych zębów w przypadku stosowania mostu, protezy ruchome są rozwiązaniem mało estetycznym i niedającym pełnej swobody, proteza nie zapobiega zanikowi kości.

Leczenie implantologiczne – trwałe uzupełnienie braków w uzębieniu

Leczenie implantologiczne to również sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu, jednak jest to rozwiązanie dużo trwalsze i przypominające naturalne zęby. W stosunku do protetyki różni się ono sposobem mocowania protez stomatologicznych. Implanty zębowe to tytanowe śruby, które umieszcza się w kości szczeki lub żuchwy w miejscu ubytku. Następnie na tych śrubach mocuje się korony, protezy całkowite lub mosty na implantach w Gdańsku. Jest to rozwiązanie, które do złudzenia przypomina naturalne uzębienie i jest bardzo wytrzymałe oraz stabilne, przez co pacjent bez obaw może jeść wszystko, na co ma ochotę. Implanty zapobiegają również zanikaniu kości w miejscu ubytku, ponieważ rolę korzenia zęba przejmuje w tym przypadku implant. Stosowanie implantów wyklucza również konieczność szlifowania zdrowych zębów w celu osadzenia na nich mostu stomatologicznego.

O implant zębowy dba się tak samo jak o zdrowe zęby więc całkowicie można zapomnieć o jego istnieniu. Oczywiście każde rozwiązanie ma także wady, nie inaczej jest w tym przypadku. Implanty są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej inwazyjnym od protez oraz dużo droższym, ale jedynie, jeśli popatrzymy na ich jednorazowy koszt, ponieważ cena protezy może być dużo wyższa, jeśli policzymy konieczność jej wymiany co kilka lat. Dodatkowo leczenie implantologiczne jest bardzo czasochłonne, ponieważ może trwać około 2 – 6 miesięcy, tyle potrzebuje implant, aby prawidłowo się zagoił. Z powodu różnego rodzaju przeciwwskazań, nie każda osoba może zdecydować się na tę metodę leczenia.