Wypadek samochodowy – co robić krok po kroku?

Wypadek samochodowy – co robić krok po kroku?

Wypadki samochodowe to zdarzenia, które przydarzają się dosyć często i nieraz niosą za sobą naprawdę wiele szkód. Niezależnie od doświadczenia za kierownicą, każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się w przypadku takiego incydentu, jak zminimalizować szkody, jakie służby wezwać itd. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy kilka ważnych kroków, które warto podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Jak się zachować bezpośrednio po wypadku?

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wypadku, należy:

  1. Przede wszystkim upewnić się, czy wszyscy są bezpieczni i nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Należy to robić z całkowitym spokojem. Wychodząc z pojazdu, powinno się zachować ostrożność oraz ocenić ewentualne niebezpieczeństwo wkoło. 
  2. Jeśli ktoś jest ranny, należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe (999, 112) oraz zastosować się do wszystkich zaleceń ratowników stosując zasady pierwszej pomocy. 
  3. Jeśli natomiast nie ma wysokiego zagrożenia życia, dzwoniąc po karetkę, warto wezwać także inne służby ratownicze – policję (997), czy straż pożarną (998). 
  4. W trakcie oczekiwania na służby należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Zazwyczaj robi się to poprzez ustawianie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od pojazdu, włączenie świateł awaryjnych jeśli jest taka możliwość lub jakkolwiek oznaczyć miejsce wypadku, by inni kierowcy mogli szybko je zauważyć i zapobiec kolejnym kolizjom. 
  5. Gdy służby dotrą na miejsce, funkcjonariusze najczęściej sporządzają dokumentację zdarzenia i dodatkowo zabezpieczają miejsce wypadku. Jeśli wypadek nie jest poważny, pytania kierowane do jego uczestników odnoszą się zazwyczaj do krótkiego opisu zdarzenia (co się stało, ile osób było w pojeździe, czy ktoś jest ranny itp.). Jeśli natomiast kolizja była poważna, to policja przeprowadza szczegółową analizę zdarzenia trwającą znacznie dłużej i z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo sporządza raport potrzebny do zgłoszenia ubezpieczeniowego. 

Są to najbardziej podstawowe czynności, o których każdy powinien pamiętać. Natomiast często dzieje się tak, że gdy służby dotrą już na miejsce, to podejmują dodatkowe kroki zabezpieczające całe miejsce i rozwiązujące wszelkie problemy uczestników wypadku, ale ich działania są już ustalane na bieżąco ze świadkami. 

Jakie inne działania można podjąć po wypadku?

Samo dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników wypadku, to nie wszystko co można zrobić zaraz po kolizji. Jeśli wśród osób biorących udział w zdarzeniu nie ma poważnie rannych, to właściciele pojazdów mogą zadbać o ich stan. Zaraz po wezwaniu służb ratowniczych można zadzwonić po pomoc drogową oraz mechanika, jeśli samochód wymaga naprawy lub jest poważnie uszkodzony. Najlepiej mieć w tym celu sprawdzoną firmę holującą i to do niej od razu zadzwonić. 

Natomiast równie istotnym działaniem po zdarzeniu jest usunięcie śladów po wypadku. Pojazdy, które zostały w jakiś sposób uszkodzone, mogą pozostawiać na drodze płyny eksploatacyjne, szkodliwe elementy budowy, szkło itp. stanowiące zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W tym celu także najlepiej wezwać służby jednak tym razem specjalistyczne zajmujące się usuwaniem śladów po wypadkach. Takie firmy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą na temat procedur sprzątania miejsca zdarzenia. 

wypadek

Dlaczego procedury postępowania po wypadku są ważne? 

Zastanówmy się również, czy istnieje konieczność aż tak dużego angażowania się w procedury powypadkowe. Otóż, o ile zadbanie o zdrowie i stan uczestników wypadku jest bezsprzecznie ważne, o tyle usunięcie śladów może już mieć mniejsze znaczenie. Natomiast w dalszym ciągu jest to kwestia bezpieczeństwa, a nie względów estetycznych. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, pozostałości po wypadku mogą przyczynić się do kolejnych kolizji czy to wśród kierowców, czy nawet pieszych. Aby więc nie utrudniać już bardziej ruchu drogowego, warto podjąć wszelkie kroki, by jak najbardziej zminimalizować szkody wypadku. 

Wypadki samochodowe mogą zdarzyć się każdemu i w różnym stopniu wpłynąć na nasze zdrowie, stan pojazdu i ruch drogowy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak się zachować podczas takich kolizji, ponieważ kluczowe w tym wszystkim jest ogólne bezpieczeństwo. Aby o nie dbać, należy pamiętać o kontakcie z odpowiednimi służbami, czy to ratunkowymi, czy drogowymi.