Jak skutecznie pozbyć się wad postawy u dziecka? Poradnik

Jak skutecznie pozbyć się wad postawy u dziecka? Poradnik

Wady postawy u dziecka to problem, który dotyka wielu najmłodszych. Jest to związane głównie, z tym że duża czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem i zbyt mało ćwiczą. Wady w wieku dziecięcym mogą nie być jeszcze bardzo odczuwalne, ale rzutują one na dalsze życie i mogą powodować wiele schorzeń i dolegliwości. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób skutecznie je niwelować.

Najczęstsze przyczyny wad postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci mogą być wywoływane przede wszystkim nienaturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Na złą postawą może wpływać także nieprawidłowe położenie kolan czy stóp. Aby uniknąć bólu,dziecko wówczas w nienaturalny sposób stawia kroki, co skutkuje niewłaściwym ułożeniem całego ciała. Z biegiem czasu mogą pojawiać się różnego rodzaju deformacje, które nie tylko stanowią problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej.

Okres dzieciństwa to trudny czas dla kręgosłupa. Dotyczy to zwłaszcza uczniów, którzy każdego dnia wiele godzin spędzają przy biurku. Noszą także bardzo często zbyt ciężkie plecaki, co odbija się negatywnie na ich postawie. Dzieciom bardzo trudno jest zachować odpowiednią pozycję pleców. To właśnie wpływa na rozwój nieprawidłowej postawy oraz związanych z nią problemów.

Najczęściej występujące wady postawy u dzieci

Jedną z najczęściej diagnozowanych u dzieci wad jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. U maluchów nią dotkniętych plecy nie są proste, ale zaczynają wyginać się na boki. Najczęściej wada ta objawia się niesymetrycznie ułożonymi łopatkami. Z kolei lordoza to wada, w przypadku której dochodzi do nadmiernego wygięcia się do przodu odcinka lędźwiowego. Przyczyną tej wady może być brak ruchu, a także zbyt mocne przeciążanie kręgosłupa. U dzieci dość często diagnozuje się również kifozę. Plecy wyginają się zbyt mocno na odcinku piersiowym.

Jak radzić sobie z wadami kręgosłupa?

W przypadku wad postawy wykrytych odpowiednio wcześnie dobre rezultaty dają odpowiednie ćwiczenia. Pozwalają one zatrzymać rozwój nieprawidłowego ułożenia pleców poprzez wypracowanie odpowiednich nawyków. W tym celu warto udać się do sprawdzonego ośrodka zajmującego się leczeniem wad postaw u najmłodszych. Dziecko musi regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu wzmocnić mięśnie przy kręgosłupie. Na zajęciach rehabilitacyjnych dowiadują się również, jak powinny siedzieć przy biurku czy podczas oglądania telewizji.

Na czym polega specjalistyczne leczenie wad postawy?

W skrajnych przypadkach niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia wad postawy. Najczęściej odbywa się ono poprzez noszenie specjalnego gorsetu. Wymusza on na dziecku prawidłową postawę ciała. Uczy ono dziecko, jak powinno siedzieć, aby jego plecy odczuły ulgę. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie także operacyjnego leczenia wad postawy. Podczas zabiegu pod skórą zostaje umieszczone specjalne rusztowanie, które pomaga w odciążeniu pleców.

Jak zadbać o prawidłową postawę pleców dziecka?

Rodzice muszą zadbać o prawidłową postawę pleców swoich dzieci już od najmłodszych lat. Pozwoli to wypracować skuteczne nawyki, które będą mogły stosować w dorosłym życiu. Przede wszystkim należy kontrolować, jaką pozycję maluch przyjmuje podczas siedzenia. Warto także zachęcać dziecko do aktywności na świeżym powietrzu. W trakcie zabawy także można wykonywać ćwiczenia pozytywnie wpływające na kondycję kręgosłupa.

dziecko

W poprawie postawy świetne efekty daje przede wszystkim pływanie. Wykonywanie odpowiednich ruchów w wodzie doskonale wpływa na kręgosłup, a także wzmacnia mięśnie pleców. Regularne wizyty na pływalni mogą przynieść świetne efekty.

Warto także zachęcać dziecko do wykonywania prostych ćwiczeń, które nie są męczące i czasochłonne, ale mogą skutecznie pomóc w walce z wadami postawy. 

Jeśli jednak problemy z utrzymaniem odpowiedniej pozycji pleców są poważne, to konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, który postawi diagnozę oraz wdroży niezbędne leczenie. W tym celu należy znaleźć sprawdzoną placówkę, która świadczy profesjonalne usługi z zakresu, jakim jest leczenie wad postawy u dzieci w Gdańsku lub w każdym innym mieście w Polsce. Wybranie odpowiedniego gabinetu o świetnej renomie da pewność, że leczenie będzie przeprowadzone w odpowiedni sposób.