Detoks alkoholowy – czy jest konieczny na drodze do trzeźwości?

Detoks alkoholowy – czy jest konieczny na drodze do trzeźwości?

Alkoholizm jest chorobą, która dotyka ogromną część społeczeństwa. W nałóg ten może wpaść każdy, bez względu na płeć, wiek czy status materialny. Jest to bardzo podstępna choroba, która najczęściej rozwija się niezauważalnie dla otoczenia przez lata. Alkoholizm nie bez przyczyny nazywany jest “chorobą duszy i ciała”, ponieważ niesie ze sobą poważne konsekwencje psychiczne oraz zdrowotne. Nie tylko niszczy organizm, ale także może być powodem kłopotów rodzinnych i materialnych. Bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a jednym z najważniejszych jego etapów jest detoks alkoholowy.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks polega na przerwaniu ciągu alkoholowego, który ma na celu usunięcie zgromadzonych w organizmie toksyn. Oczyszczanie organizmu z alkoholu ma ogromne znaczenie w każdym procesie wychodzenia z nałogu. Pozwala pozbyć się przede wszystkim aldehydu octowego, który jest jedną z najbardziej niebezpiecznych toksyn, jakie dostają się do organizmu wraz ze spożywanym alkoholem. 

Głównym zadaniem detoksu jest przede wszystkim przerwanie ciągów alkoholowych, a także przygotowanie osoby uzależnionej do dalszej terapii. Nierzadko jest on jedynym ratunkiem dla osób, które znajdują się w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej. 

W jaki sposób odbywa się oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Detoks alkoholowy powinien być zawsze przeprowadzany pod okiem specjalistów. Najlepiej, gdy pacjent przez ten czas przebywa w specjalnym ośrodku, gdzie będzie miał zapewnioną profesjonalną pomoc oraz opiekę. Jest to bardzo ważne, gdyż podczas detoksu osoba uzależniona bardzo często wymaga podania leków czy kroplówek, których zadaniem jest zmniejszenie uciążliwości dolegliwości, jakie towarzyszą nagłemu odstawieniu alkoholu. 

Detoks wywołuje najczęściej dolegliwości psychosomatyczne, wśród których najbardziej charakterystyczny jest tzw. głód alkoholowy. Zjawisko to jest wynikiem niedostarczania do organizmu alkoholu, gdy wcześniej był on spożywany nieustannie w sporych dawkach. Organizm przeżywa wtedy swego rodzaju szok, który może objawiać się wymiotami, zawrotami głowy, biegunką, zaburzeniem rytmu serca oraz tikami nerwowymi. Bardzo często oczyszczaniu organizmu z toksyn towarzyszą problemy ze snem, stany depresyjne i lękowe. Stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych oraz psychoterapii ma ograniczyć te uciążliwe objawy i zmniejszyć ich częstotliwość.

W jakich sytuacjach przeprowadzenie detoksu jest konieczne?

Przeprowadzenie detoksu alkoholowego jest niezbędne przede wszystkim w przypadku osób znajdujących się w zaawansowanej fazie uzależnienia. Tacy pacjenci najczęściej nie są w stanie samodzielnie zrezygnować z picia alkoholu. Aby proces ten był skuteczny musi odbywać się pod okiem specjalistów. Tylko wtedy wychodzenie z nałogu będzie miało realne szanse na powodzenie. Detoksykacja organizmu na własną rękę kończy się najczęściej niepowodzeniem i powrotem do używek.

Odtruwanie trwa zazwyczaj kilka dni, ale dokładna jego długość zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Wszystko zależy także od silnej woli uzależnionego oraz stopnia zaawansowania choroby. Okres ten może znacząco wydłużyć się, jeśli w trakcie terapii pojawi się u pacjenta padaczka alkoholowa lub psychoza. Nie warto przyspieszać za wszelką cenę procesu detoksykacji, gdyż może to wywołać odwrotny do zamierzonego skutek. O skutecznie przeprowadzonym odtruwaniu organizmu można mówić, gdy wszystkie parametry zostają ustabilizowane, co potwierdzają wyniki badań podstawowych parametrów organizmu. Muszą także zniknąć wszystkie nieprzyjemne symptomy zespołu abstynencyjnego.

alkohol

Dlaczego warto przeprowadzić detoks?

Skuteczne oczyszczanie z toksyn całego organizmu przynosi same korzyści osobie uzależnionej, mimo uciążliwych dolegliwości, jakie mu towarzyszą, zwłaszcza na początku. Przede wszystkim pozwala pozbyć się uczucia nieustannej chęci sięgnięcia po alkohol. Oczyszczony z toksyn jest gotowy na kolejne etapy leczenia. Detoks przyczynia się także do wzmocnienia oraz regeneracji organizmu. U pacjentów zauważa się wyraźną poprawę kondycji oraz ogólnego samopoczucia. Zyskuje on pewność siebie i odzyskuje poczucie kontroli nad własnym życiem. 

Detoks pod okiem specjalistów to jedyny sposób na to, oczyścić organizm i rozpocząć skuteczną walkę z uzależnieniem. Jest to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do wyjścia z choroby alkoholowej, ale tylko dzięki niemu proces leczenia może przynieść oczekiwane rezultaty.