Jak odpowiednio dbać o gitarę ?

Jak odpowiednio dbać o gitarę ?

Dbanie o instrument to nie lada sztuka, ponieważ powinniśmy pamiętać zarówno o jego konserwacji, jak i o  znaczącym wpływie czynników atmosferycznych: niebezpieczna jest skrajna wilgotność i suchość, a także szybkie przechodzenie z jednego do drugiego.

Wpływ czynników atmosferycznych na żywotność gitary

Po pierwsze, nie powinniśmy wieszać gitary na ścianach, gdyż mają one tendencję do przechwytywania i przenoszenia wilgoci, ani umieszczać w bagażnikach samochodów, gdyż wystawione na działanie promieni słonecznych mogą osiągnąć bardzo wysoką temperaturę i gitara ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu. Zaleca się utrzymywanie urządzenia w wilgotności względnej pomiędzy 40 a 60%. Gdy wilgotność powietrza jest mniejsza niż 40%, drewno może pękać i wysokość strun może spadać, co może powodować lizanie. Przy wilgotności powyżej 70 % może dojść do łuszczenia, utraty dźwięku i wzrostu wysokości strun.

Konserwacja poszczególnych części gitary krok po kroku

Drewno

Podczas czyszczenia gitarę wystarczy przetrzeć małą bawełnianą szmatką, lekko zwilżoną. Na rynku są również inne specyficzne produkty do instrumentów, trzeba jednak uważać, aby nie zawierały rozpuszczalników. Jeśli pocieramy nasz instrument, musimy robić to lekko, w przeciwnym razie matowe wykończenie będzie stopniowo stawało się błyszczące, choć jest to nieuniknione z czasem. Musimy być ostrożni przy stosowaniu środków do konserwacji drewna, ponieważ nie wszystkie gitary używają tego samego lakieru i może on ulec uszkodzeniu. Do pielęgnacji niektórych gitar profesjonalnych nie można stosować alkoholu, który to  zaczęto stosować jako składnik środków konserwujących od 2002 roku.

futerał na instrumenty muzyczne

Co tyczy się gitar akustycznych, stosuje się poliuretanowy lakier błyszczący lub lakier matowy. Jeśli chodzi o jego prawidłowe użytkowanie i konserwację, najważniejszą rzeczą jest unikanie ekstremalnych temperatur i wilgotności.

Podstrunnica

Po oczyszczeniu jej z kurzu nałóż odrobinę wazeliny za pomocą czystej szmatki. Do usuwania zabrudzeń powstałych w wyniku intensywnego użytkowania można użyć szmatki zwilżonej alkoholem.

Struny

Zanieczyszczenia, które gromadzą się między nimi a podstrunnicą można usunąć za pomocą wykałaczki. Nie należy używać niczego twardszego ponieważ może to uszkodzić drewno. Zalecamy czyszczenie ich po grze czystą szmatką zwilżoną alkoholem, pod i na całej długości strun. Czyszczenie strun przedłuży ich żywotność, a także przywróci im pierwotny blask. Często zdarza się, że ze względu na dużą potliwość, zużycie strun jest większe. Wygodnie jest trzymać gitary zawsze nastrojone w tym samym tonie, a w przypadku, gdy chcesz zmienić struny, nie zdejmuj ich wszystkich na raz, ale zmień jedną strunę, nastrój ją z innymi i tak dalej z resztą strun. W ten sposób mostek i góra nie tracą napięcia, do którego są przyzwyczajone. Gdy gitara musi podróżować samolotem, struny powinny być całkowicie poluzowane.

Podróżowanie z gitarą

Jeśli wybierasz się w bliższą lub dalszą podróż ze swoim instrumentem, warto zadbać o odpowiedni futerał lub pokrowiec. W ten sposób unikniemy uszkodzenia gitary wskutek czynników mechanicznych, jak i zminimalizujemy ryzyko rozstrojenia się instrumentu z uwagi na czynniki klimatyczne. Instrumenty strunowe są szczególnie podatne na rozstrojenie, gdy przechodzimy ze skrajnie ciepłych do skrajnie zimnych pomieszczeń. Warto zainwestować w porządny futerał na gitarę, który będzie nam służył równie długo jak nasz instrument.