Jak prowadzić webinary szkoleniowe aby były skuteczne

Jak prowadzić webinary szkoleniowe aby były skuteczne

Webinary to prosty i coraz popularniejszy sposób na zdobywanie wiedzy i kontaktów branżowych. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, na czym polegają webinary i jakie są ich zalety oraz o tym, jak przygotować angażujące i profesjonale szkolenie online.

Co to jest webinar?

Webinar to skrócona wersja słowa “webinarium” stanowiącego połączenie wyrazów web (czyli z angielskiego “sieć”) i “seminarium”. Webinar oznacza zatem seminarium prowadzane w sieci, które wykorzystuje nowoczesne narzędzia multimedialne online. Zgodnie z założeniami, webinarium powinno przypominać tradycyjną formę spotkania i umożliwiać zadawanie pytań i udział w dyskusji przez uczestników.

Zalety szkolenia w formie webinaru

Webinary słyną jako wspaniały sposób na poszerzanie swojej wiedzy branżowej. W ramach nich możemy spotkać się z doświadczonymi przedstawicielami naszego zawodu i skorzystać z ich gromadzonej przez lata wiedzy. Jeżeli zajmujemy się niszową działalnością, jak np. pszczelarstwo, może być nam niezwykle trudno zgromadzić dwadzieścia osób parających się tą samą pracą lub zainteresowanych wykładem. Chcąc dowiedzieć się więcej o zasadach hodowli pszczół, musielibyśmy zatem przemierzać długie kilometry, by spotkać się ze znawcami tematu.

Dzięki webinarom znika problem dużych odległości i możemy uczyć się od siebie nawzajem nawet wtedy, gdy jeden z uczestników przebywa obecnie na innym kontynencie. Ponadto Spotkania tego typu są również w stu procentach bezpieczne sanitarnie, co pozostaje nie bez znaczenia w trakcie kolejnych fal pandemii koronawirusa.

Dodatkowo nowoczesne technologie medialne pozwalają na wykorzystanie podczas spotkania różnych narzędzi przekazywania wiedzy. Nie ma konieczności, by przez całe zajęcia uczestnicy musieli się skupiać tylko na “gadającej głowie” prowadzącego. Obecnym na szkoleniu możemy zaprezentować film, umożliwić udział w quizie lub innym multimedialnym ćwiczeniu.

Wreszcie nowe technologie ułatwiają dostęp do wiedzy osobom, którym trudniej byłoby skorzystać ze szkolenia w normalnych warunkach. Osoby mające problemy ze wzrokiem nie będą borykać się z trudnością, jaką jest zbyt daleko zawieszona tablica czy ekran. Osoby nieśmiałe lub zmagające się z fobią społeczną, przez którą zazwyczaj nie są w stanie zadać nurtującego je pytania, mogą to zrobić w wygodny dla siebie sposób na czacie.

metody prowadzenia szkoleń

Metody prowadzenia szkoleń online

Chcesz przygotować własny webinar? Z pewnością zależy Ci na tym, by uczestnicy opuścili go z zadowoleniem, wynosząc jak najwięcej nowych wiadomości. Pod spodem znajdziesz wskazówki dotyczące tego co zrobić, by webinarium przebiegło po Twojej myśli i przyniosło korzyści jego słuchaczom.

Zadbaj o bezpieczeństwo

By uchronić się przed wizytą nieproszonych gości lub wyciekiem adresów mailowych uczestników, zadbaj o bezpieczny link lub hasło uprawniające do udziału w spotkaniu.

Przygotuj plan wystąpienia

Wiele osób zabierając się za przygotowywanie webinaru, skupia się przede wszystkim na prezentacji. To oczywiste, że prezentacja, filmy instruktażowe i inne narzędzia trenerskie są bardzo ważne, jednak osoba prowadząca potrzebuje przede wszystkim rozplanować poruszane kwestie. W innym wypadku może zgubić wątek lub ulec tremie, uświadamiając sobie, jak wiele tematów trzeba poruszyć.

Dostosowanie techniki prowadzenia szkoleń do potrzeb publiczności

To oczywiste, że podczas webinaru powinieneś korzystać z różnorodnych zdobyczy techniki. Zarzucenie audiencji multimediami nie zawsze jednak będzie dobrym pomysłem. Wyobraź sobie, że prowadzisz szkolenia dla uniwersytetu trzeciego wieku. Seniorzy zdecydowanie bardziej docenią spokojne spotkanie oparte na tradycyjnych metodach niż naukę poprzez gry i niezrozumiałe dla nich memy.

Do potrzeb i oczekiwań publiczności musisz dostosować także treść szkolenia. Zastanów się nad tym, do kogo będziesz przemawiać. Czy są to osoby początkujące czy może poszukujące bardziej zaawansowanej wiedzy w danej dziedzinie? Zapraszając osoby do udziału w Twoim szkoleniu, koniecznie zamieść dokładną informację o tym, do kogo jest ono adresowane.

Zadbaj o swój własny komfort

Połączenie z Internetem i oprogramowanie to nie jedyna rzecz, która nie może zawieść podczas prowadzenia webinaru. Musisz mieć pewność, że również Twoje ciało poradzi sobie z wyzwaniem. Przed przywitaniem uczestników usiądź na wygodnym fotelu i przygotuj wodę, by zatroszczyć się o swoje gardło.