Jak sprawnie rejestrować czas pracy współpracowników

Jak sprawnie rejestrować czas pracy współpracowników

Ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Najczęściej jednak kojarzy się to z dużą ilością dokumentów oraz koniecznością rozliczenia zatrudnionych osób z wypracowanych przez nich godzin. Jednak ten proces można w pełni zautomatyzować poprzez wykorzystanie technologii RCP. Czym jest RCP? Jak sprawnie rejestrować czas pracy współpracowników? 

Rejestrator czasu pracy – co to jest? 

Zgodnie z prawem pracy każdy pracodawca musi prowadzić rejestr czasu wypracowanych godzin swoich pracowników, w celu ustalenia jego wynagrodzenia oraz dodatkowych świadczeń, które przysługują mu w ramach umowy. W wielu przypadkach ten obowiązek pozwala mu kontrolować ile czasu współpracownicy spędzają na swoich stanowiskach, ile trwa ich przerwa bądź czy przychodzą do pracy o odpowiednim czasie. Rejestratory czasu pracy umożliwiają dokładną, a także w pełni zautomatyzowaną kontrolę, która przekłada się na bardziej wiarygodne dane. 

Rejestratory czasu pracy po wprowadzeniu przez pracownika odpowiednio zakodowanej karty dostępu lub przypisanego kodu, gromadzą i przechowują wszystkie niezbędne dane. Dzięki temu pracodawca wie w jaki sposób naliczyć należne wynagrodzenie, a w razie wątpliwości – posiada całą dokumentację dotyczącą wypracowanego czasu pracy. 

Jak działają rejestratory czasu pracy?

Działanie rejestratora czasu pracy jest bardzo proste. Skonfigurowany system RCP najczęściej opiera się na małym rejestratorze, na którym przebiega proces weryfikacji każdego współpracownika. W zależności od wybranego systemu, sczytane dane identyfikacyjne pracownika wraz z godziną jego logowania, są wysyłane na dedykowany serwer. W ten sposób widać o której godzinie pracownik pojawił się w miejscu pracy i kiedy go opuścił. Zebrane informacje można analizować w wybrany przez siebie sposób. 

Rejestratory czasu pracy nie tylko gromadzą dane do dokumentów, o których posiadanie jest zobowiązany każdy pracodawca. Nowoczesne systemy RCP umożliwiają spersonalizowanie czytników w taki sposób, aby nadawać współpracownikom określone kody dostępu, pozwalające na mniej lub bardziej swobodne poruszanie się po obiekcie. Systemy RCP nierzadko wykorzystywane są także do planowania urlopów wypoczynkowych czy wprowadzania innych nieobecności pracownika. 

elektroniczna ewidencja czasu pracy

Dlaczego rejestratory czasu sprawdzają się w pracy? 

Rejestratory czasu oparte na technologii czytników NFC i dedykowanych kart oraz kodów dostępu, sprawdzi się w każdym zakładzie pracy. Najczęściej spotyka się je na halach magazynowych i produkcyjnych, gdzie konieczne jest wprowadzenie elektronicznej i zautomatyzowanej kontroli. Oprócz tego skonfigurowane systemy RCP znajdą zastosowanie w biurowcach, korporacjach czy nawet mniejszych przedsiębiorstwach, ułatwiając kontrolę czasu pracy zatrudnionych osób. 

RCP opierający się na innowacyjnym systemie ASOO umożliwia zapewnienie integracji wszystkich niezbędnych do prowadzenia działalności procesów. System kontroli dostępu zapewnia nie tylko rejestrację czasu pracy, ale także integrację procesów z systemem monitorującym i kamerami CCTV czy wprowadzeniem pełnej automatyki obiektu.

Zaletą wykorzystanie rejestratorów czasu pracy opartych na systemie ASOO jest łatwość jego obsługi. Wystarczy wprowadzenie do systemu niezbędnych danych dotyczących pracownika, aby mógł on za pomocą karty bądź kodu ID zalogować się do pracy. Czytniki NFC oprócz standardowych trybów posiadają również dodatkowe opcje, które z łatwością można dostosować do potrzeb swojego przedsiębiorstwa

Nowoczesna technologia ułatwia także elektroniczną ewidencję czasu pracy, którzy pełnią swoje obowiązki poza miejscem zatrudnienia – na przykład w przypadku kierowców. Wystarczy jedynie wprowadzić odpowiednie dane, aby pracodawca mógł poprzez wygenerowany raport zdalnie ewidencjonować czas pracy. System RCP ułatwia codzienną pracę, ale jednocześnie zapewnia efektywną rejestrację danych, zapewniając tym samym wiarygodność oraz bezpieczeństwo informacji.