Jak wybrać dobry rower elektryczny górski dla siebie?

Jak wybrać dobry rower elektryczny górski dla siebie?

Rowery to jednoślady, które wynaleziono już wiele lat temu i z czasem były one cały czas ulepszane, aż do formy, którą znamy dziś. Jeszcze do niedawna wydawało się, że rowery uzyskały już swoją finalną i optymalną formę i że za wiele się już w tej kwestii nie zmieni. Wtedy jednak stworzono coś zupełnie nowego, czyli rower elektryczny, który dzięki wbudowanemu silnikowi i baterii wspomaga rowerzystę podczas jazdy.

Mimo że na początku pomysł ten spotkał się z dość niskim zainteresowaniem, a wielu rowerzystów go krytykowało, to z czasem okazało się, że zyskał on sporo na popularności i obecnie wiele osób zdecydowało się już na zakup takiego roweru. Chcąc kupić górski rower typu e-bike, trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni model, jakiej maki rower warto kupić oraz ile kosztują obecnie rowery elektryczne górskie?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu górskiego roweru elektrycznego?

Rower elektryczny mimo tego, że wyglądem nie różni się zbyt wiele od tradycyjnych rowerów, to jego możliwości są zdecydowanie większe. Dzięki jednośladowi wyposażonemu w elektryczne wspomaganie możemy przejechać znacznie większy dystans, pokonać bardzo strome podjazdy i dojechać do celu zdecydowanie szybciej niż na zwykłym rowerze. Z tego też względu rowery typu e-bike są obecnie tak popularne i wiele osób marzy o ich zakupie. Chcąc jednak, aby rower elektryczny tak dobrze się sprawdził, musi on być dopasowany do terenu, po jakim zamierzamy jeździć, naszego stylu jazdy oraz wymagań.

Podstawową kwestią jest oczywiście moc silnika i pojemność baterii, ponieważ to te parametry będą decydowały o skuteczności wspomagania i o tym, jak długo to wspomaganie będzie działało. Szukając roweru przeznaczonego do długich tras w ciężkim terenie np. w górach, warto wybierać modele, które posiadają bardzo mocny silnik o dużym momencie obrotowym i są wyposażone w pojemną baterię renomowanej marki. Niezbędny jest także wyświetlacz lub wskaźnik poziomu naładowania baterii czy też licznik pokazujący na ile kilometrów wystarczy nam jeszcze zasilania. Przydatnym rozwiązaniem jest także funkcja pozwalająca na regulowanie mocy wspomagania, a także funkcja, która delikatnie napędza rower podczas wpychania go pod stromy podjazd.

Oprócz tego trzeba także zwrócić uwagę na te same kwestie, które są istotnie podczas zakupu zwykłego roweru górskiego. Chodzi tutaj o amortyzację, napęd, hamulce i wszelkie inne istotne komponenty roweru, a także jego wagę oraz wielkość ramy.

Jakiej marki rower elektryczny kupić?

Decydując się na zakup górskiego roweru elektrycznego, należy pamiętać, że jest to spory wydatek i z tego względu nie warto na tym oszczędzać, ponieważ rower nieznanej marki, który charakteryzuje się słabą jakością, z pewnością nie posłuży zbyt długo. Z tego względu podczas zakupu górskiego roweru elektrycznego warto wybrać model znanej i cenionej firmy. Do takich producentów można z pewnością zaliczyć takie firmy jak Focus, Trek, Haibike, czy Raymon. Kupując górski rower elektryczny tych producentów, można mieć pewność, że został on zaprojektowany i wyprodukowany z najwyższą dbałością o szczegóły i z wykorzystaniem najlepszej jakości komponentów, przez co będzie działał niezawodnie przez bardzo długi czas.

Ile kosztuje górski rower elektryczny?

Ceny górskich rowerów elektrycznych są dość duże, gdy porównamy je do ceny tradycyjnych rowerów wyposażonych w te same komponenty. Trzeba jednak pamiętać, że ceny te nie wzięły się znikąd, ponieważ koszty produkcji tego typu roweru są bardzo wysokie, z racji tego, że zostaje on wyposażony w silnik elektryczny, baterię i wiele innych ważnych elementów i urządzeń elektrycznych, które łączą cały ten system i sterują wspomaganiem.

rower

Podstawowe modele górskich rowerów elektrycznych wyposażonych w przedni amortyzator można kupić już od około 9000 zł. Chcąc zakupić górski rower elektryczny w wersji full-suspension, czyli posiadającej amortyzację przednią i tylną, trzeba liczyć się z kosztami od kilkunastu tysięcy złotych w górę. W takiej cenie można kupić górskie rowery elektryczne znanych marek, które z pewnością będą działały niezawodnie i sprawdzą się w każdych warunkach.