Psychika a problemy z cerą – jak może pomóc wizyta u psychologa?

Psychika a problemy z cerą – jak może pomóc wizyta u psychologa?

Większość osób w okresie dojrzewania zmaga się z różnymi problemami z cerą. Trądzik, który dla młodzieży ma podłoże hormonalne, w dorosłym życiu może świadczyć o problemach na tle psychicznych. Nieustanny stres, depresja, a także brak aktywności fizycznej powodują pogorszenie się stanu cery. Nie działa wtedy żadne leczenie dermatologiczne, które mogłoby pomóc pozbyć się problemów. Okazuje się, że podłoże trądziku u dorosłych jest ściśle związane z ich psychiką.

Jednym z objawów długotrwałego stresu oraz problemów na tle psychicznych, jest pogorszenie się stanu cery. Najczęściej to kobiety zmagają się z pojawieniem bolesnych i trudnych w zaleczeniu zmian trądzikowych w okolicy żuchwy, policzków, a nawet na szyi. Okazuje się, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemów ze skórą, jest rozpoczęcie psychoterapii. Tylko znalezienie źródła problemu w psychice pacjenta, a następnie długotrwała praca nad nim, to sposób na wyleczenie tego typu trądziku.

Psychika a problemy z cerą – kilka faktów

Wiele zaburzeń psychicznych i somatycznych objawia się na różne sposoby. Często występuje nagłe pogorszenie się samopoczucia, a nawet pojawienie się problemów skórnych. Fachowo określa się ja nazwą chorób psychodermatologicznych. Zalicza się tutaj między innymi nagłe pojawienie trądziku wraz ze wszystkimi powikłaniami w postaci blizn oraz rumienia.

Zaburzenia w sferze psychicznej mogą objawiać się nie tylko zmianami w światopoglądzie i rozwijającą się depresją. W całościowym ujęciu, problemy natury psychologicznej będą objawiać się także w sposób widoczny na skórze pacjenta. Trądzik u osób dorosłych może mieć zatem podłoże psychiczne, wynikające z nadmiernego stresu, prowadzenia niezdrowego trybu życia, braku umiejętności zaopiekowania się sobą i swoimi emocjami. Dodatkowo problemy w pracy czy życiu osobistym, negatywnie wpływają na stan psychiczny, a co się z tym wiąże – rozwój problemów skórnych.

Nie bez powodu mówi się, że to, jak wyglądamy wpływa na nasze samopoczucie. U osób o niskiej samoocenie, pogorszenie się stanu cery może prowadzić do pogłębienia się problemów psychicznych, a nawet rozwoju depresji.

Dlaczego problemy psychiczne mogą nasilić problemy z cerą?

Pomimo tego, że psychodermatologia to stosunkowo nowa gałąź medycyny, istnieje wiele badań potwierdzonych naukowo, że problemy na tle psychologicznym mają ogromny wpływ na różnego rodzaju choroby dermatologiczne. Oprócz trądziku, pacjenci mogą zmagać się z pojawieniem się atopowego zapalenia skóry, łuszczycy.

Warto również wiedzieć, że psychika działa w dwie strony. Nie zawsze to nadmierny stres czy inne problemy natury psychologicznej wpływają na pojawienie się zmian skórnych. W wielu przypadkach to właśnie problemy ze skórą, zwłaszcza trądzik, jest przyczyną pojawienia się depresji, nerwicy, a nawet myśli samobójczych.

Dodatkowo tryb życia, jaki wiele osób prowadzi, może przyczynić się do spadku formy psychicznej, pojawienia się zniechęcenia, a także pierwszych objawów depresji. Skutkuje to nie tylko pogłębionym stresem, brakiem umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, ale właśnie objawami widocznymi  dla wszystkich.

Pomoc psychoterapeuty w leczeniu przyczyny zmian skórnych

U osób, gdzie nadmierny stres oraz problemy życia codziennego stają się przyczyną depresji, oraz innych objawów na tle psychicznym i somatycznym, sposobem na poradzenie sobie z tym wszystkim, jest wizyta u psychologa. Psychoterapia pozwoli zrozumieć przyczynę problemu, a także nauczy radzić sobie ze wszystkimi problemami.

deresja

Pacjenci, którzy do tej zmagali się z pogorszeniem stanu cery i kondycji skóry na całym ciele, już w trakcie psychoterapii będą mieli szansę zaobserwować znaczną poprawę. Mniejszy poziom stresu, a tym samym zdobyta umiejętność poruszania się pomiędzy swoimi emocjami to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie problemów z cerą.

Psycholog w Gdańsku współpracuje z pacjentami narażonymi na długotrwały stres, zmagających się z problemami życia codziennego i własnymi emocjami. Specjalista podczas psychoterapii pomaga poradzić sobie ze wszystkimi wątpliwości i problemami, których przyczyna może być różna. To właśnie psychoterapia może wpłynąć na poprawę wyglądu cery, nawet u osób, które zmagają się z trądzikiem od wielu lat, nie wiedząc, że przyczyną jego pojawiania się są zaburzenia na tle psychologicznym.