Namibia – informacje dla turystów

Namibia – informacje dla turystów

Wycieczka do Namibii może być jedną z najbardziej zjawiskowych, niezapomnianych przygód na jakie można wybrać się współcześnie. Surowa natura, dzikie zwierzęta, widoki niezmienione ręką człowieka i wspaniała kultura tubylczej ludności sprawiają, że wyprawy do Afryki od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem pomimo swojej ceny. Planujesz wyjazd do Namibii? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą.

Namibia – widoki, kultura, miejscowa ludność

Namibia łączy w sobie ogromne przestrzenie i wyjątkowe krajobrazy z możliwością bardzo bliskiego kontaktu z naturą oraz ludźmi, którzy od setek lat zamieszkują tutejsze tereny. W Namibii nie ma tłumów spotykanych w Egipcie czy RPA, nie ma typowych lokalizacji turystycznych czy drogich hoteli luksusowych. To kraj dla osób lubiących naturę, noclegi na pustyni, widok bezkresnego nieba o północy i obserwację dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Wycieczka objazdowa do Namibii to najczęściej off-road, podróż autem terenowym z przewodnikiem i bezdroża, w których można zaznać prawdziwego spokoju w sercu dzikich terenów.

Pustynia Namib i parki narodowe powinny trafić na pierwsze miejsce okolic do zwiedzenia podczas wizyty w Namibii i pobliskiej Botswanie. Na miejscu spotkasz mnóstwo dzikich zwierząt, do których nie należy oczywiście zbliżać się zanadto, choć zwierzęta czasem same podejdą do auta prowadzonego przez przewodnika. W Namibii można podróżować z przewodnikiem bądź samodzielnie, wynajmując odpowiedni samochód i kierując się mapą.

Dla tych, którzy odwiedzają kraj po raz pierwszy zdecydowanie poleca się przewodnika. Namibia to też kraj lokalnej ludności, która ze względu na rozwój turystyki jest tu dla gości bardzo przychylna. Trzeba liczyć się oczywiście z dużymi różnicami kulturowymi, brakiem zasięgu telefonów czy brakiem internetu, ale podczas kilkudniowych podróży nikt nie będzie miał nawet czasu zwracać uwagi na brak typowych dla krajów europejskich rozrywek. W Afryce zawsze coś się dzieje, zawsze jest coś do zobaczenia i trudno się tu nudzić. Wycieczkę warto potraktować jako krajoznawczą, ale i kulturoznawczą.

flamingi Namibia

Jak przygotować się na podróż do Namibii?

Na początek musimy zaznaczyć, że każdą wycieczkę do Namibii i krajów Afrykańskich warto przygotować z dużym wyprzedzeniem, zdobywając m.in. wizę na wjazd do kraju. Choć od sierpnia 2019 roku można uzyskać ją na granicy kraju, wiele osób w dalszym ciągu ubiega się o nią w ambasadzie – ta najbliżej Polski znajduje się w Berlinie i jeśli planujemy wlecieć do Namibii przez inny port lotniczy niż Windhoek, trzeba będzie zdobyć ją w sposób tradycyjny.

Przygotowanie do Namibii zmusza też do zebrania funduszy i choć tutejsze rządy inwestują w rozwój turystyki, Namibia jest w dalszym ciągu dość droga choćby ze względu na odległość. Warto przygotować się na wydatki na wynajem samochodu, nocleg pod namiotami czy przewodnika.

Pogoda w Namibii jest niemalże zawsze słoneczna – średnio 300 z 365 w roku jest słonecznych, co daje idealną pogodę na zwiedzanie. Lato trwa tu od listopada do kwietnia, a jeśli trafisz do Afryki w porze deszczowej, pustynie Namibii zmieniają się w łąki usłane kwiatami i trawą. Temperatury mogą być wtedy nieco niższe, więc warto zabrać nieco cieplejsze ubrania. Zimy zdecydowanie tu nie zastaniesz – buty i kurtki można pozostawić w Europie.