Opieka nad osobą uzależnioną – o czym pamiętać?

Opieka nad osobą uzależnioną – o czym pamiętać?

Osoby uzależnione potrzebują leczenia. Może ono obejmować, detoksykację, terapię w ośrodku uzależnień, programy naprawcze i/lub przybierać także inne formy. Ważne jest również, aby osoby bliskie osobie uzależnionej były dla niej wsparciem. To może być trudne, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc osobie uzależnionej, która jest Ci bliska. 

Mądra opieka i pomoc – jak zająć się osobą z uzależnieniem?

Aby pomagać, należy przede wszystkim robić to mądrze. Oto sposoby, jak pomóc oraz jak wspierać osobę uzależnioną:

  • Bądź dobrze poinformowany. Zrób research na temat uzależnień. Im więcej się dowiesz, tym lepiej zrozumiesz chorobę i tym więcej będziesz w stanie pomóc.
  • Wyznacz granice. Bardzo ważne jest, abyś Ty i bliska Ci osoba uzależniona mieli jasno określone granice. Może to pomóc w leczeniu uzależnienia i zapobiec nawrotom choroby. Granice chronią Cię również przed zranieniem emocjonalnym i fizycznym.
  • Zapobieganie naginaniu granic i przyzwalaniu na pewne zachowania. Kiedy dajesz uzależnionemu przyzwolenie, pozwalasz mu naginać lub łamać granice, na które wcześniej się zgodziłeś. Przykłady obejmują np. pożyczanie im pieniędzy, kłamanie dla nich, wydostanie ich z więzienia i nie denerwowanie się, gdy znów wpadną w nałóg. 
  • Unikaj czynników wyzwalających nadużywanie. Bądź wyczulony na rzeczy, które mogą wywołać uzależnienie twojego bliskiego i staraj się trzymać z dala od nich. Na przykład, nie pij alkoholu i nie odwiedzaj miejsc, w których alkohol jest widoczny. 
  • Patrz i słuchaj. Osoby uzależnione mogą wymagać dodatkowej uwagi. Bądź tam, by słuchać i nie oceniaj uczuć. Zwracaj uwagę na oznaki nadużywania lub nawrotu choroby. Nie pozwól im jednak nadużywać tej potrzeby lub wykorzystywać Twojego czasu; Twoje własne potrzeby są tak samo ważne i nie zaniedbuj ich.
  • Zachowaj spokój. Wspieranie osoby uzależnionej może być trudne i frustrujące. Są chwile, kiedy możesz czuć się zły i bezsilny. Staraj się wyrażać swoje uczucia w sposób spokojny i bezpośredni. Unikaj podnoszenia głosu, grożenia i osądzania. Porozmawiaj z nimi o swoich obawach dotyczących zdrowia. Skup się na przyszłości, a nie na przeszłości.
  • Zaoferuj szacunek i pochwałę. Tak jak trudno jest ci wspierać osobę uzależnioną, tak samo trudne może być pokonanie uzależnienia. Szanuj kroki, które podejmuje Twój bliski. Na przykład, może być konieczne uczęszczanie na odwyk stacjonarny przez miesiąc lub dłużej. Osoba może też zdecydować się na dołączenie do grupy wsparcia z dnia na dzień. Pamiętaj, aby chwalić ją za zaangażowanie i wszelkie, nawet małe cele, które osiąga.

wsparcie w ośrodku uzależnień

  • Spróbuj nowych rzeczy. Znajdź zajęcia, które ty i twoja ukochana osoba możecie wykonywać, aby zastąpić to, od czego byliście uzależnieni. Przykładem mogą być ćwiczenia, gotowanie, malowanie, podróże lub inne pasje. 

Jak rozpoznać manipulację ze strony osoby uzależnionej?

Niestety, typową cechą osób uzależnionych jest chęć manipulowania najbliższymi. A oto typowe oznaki manipulowania: 

– osoba uzależniona często wyolbrzymia sytuacje i używa słów takich jak „zawsze” lub „nigdy”, aby opisać siebie lub innych,

– osoba uzależniona żeruje na twoich lękach (emocjonalnych, fizycznych i pieniężnych) za pomocą swoich słów i działań,

– uzależniona osoba nieustannie przypomina ci o swoim znaczeniu, zapewniając sobie pozycję władzy w związku,

– osoba uzależniona nie daje ci czasu na odpowiedź podczas kłótni,

– osoba uzależniona jest dla ciebie miła tylko wtedy, gdy chce czegoś w zamian.

Twoja interakcja z osobą uzależnioną często pozostawia cię w poczuciu bycia wykorzystanym, zastraszonym, zakłopotanym, zawstydzonym i zdezorientowanym.

Skuteczna terapia uzależnień

Możesz zachęcać uzależnionego do leczenia, ale nie możesz go do tego zmusić. Ostatecznie, to musi być jego autonomiczna decyzja. Możesz zalecić bliskiej osobie wizytę u lekarza, która jednak ostatecznie nie zdecyduje się na leczenie przez niego zalecone.  

Należy pamiętać, że dla wielu uzależnionych, powrót do zdrowia jest procesem trwającym całe życie. Z czasem może być lepiej, ale nawrót choroby jest zawsze możliwy. Wspierając ukochaną osobę, nie zapominaj o własnych potrzebach. Możesz również skorzystać ze wsparcia lub terapii. Porozmawiaj z lekarzem, aby uzyskać pomoc dla siebie, dziecka lub całej rodziny. Szukając terapii uzależnień we Wrocławiu, warto skontaktować się z Ośrodkiem FreeDom, w którym pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem.