Jaka temperatura powinna panować w saunie?

Jaka temperatura powinna panować w saunie?

Sauna ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie. O tym niby wiemy wszyscy, lecz czy wiemy o tym, jakie są rodzaje saun i czym się od siebie różnią? Czy w każdym rodzaju sauny panuje taka sama temperatura? Co się dzieje, gdy dochodzi do przegrzania organizmu? Jak sauna wpływa na nasze zdrowie? Sprawdzamy!

Sauny – podział podstawowy

Wyróżniamy cztery główne rodzaje sauny: suchą, mokrą, parową i stosunkowo nowy wynalazek, jakim jest sauna na podczerwień. Poniżej przedstawiamy krótki opis każdego z rodzajów.

Sauna sucha

Jej najważniejsze cechy to wysoka temperatura (mieszcząca się w przedziale 80-120oC) i niska wilgotność, która na ogół nie przekracza 10%. Aby uzyskać takie warunki, korzysta się z pieców ogrzewanych kamieniami, przy czym dla utrzymania niskiej wilgotności nie są one polewane wodą. Maksymalny czas przebywania wynosi 12 minut.

Kabiny sauny parowe

Sauna mokra

W tego typu saunach temperatura jest już nieco niższa i może wahać się od 50oC do 90oC. Wilgotność w saunach mokrych dochodzi już nawet do 40%. Sauna jest ogrzewana podobnie jak sucha, tyle że kamienie są raz na pewien czas polewane wodą. Nierzadko pobyt w saunie mokrej wzbogacany jest o aromaterapię. Udając się do sauny, nie powinniśmy przebywać w niej dłużej niż 15 minut. 

Sauna parowa

Znana powszechnie również pod określeniem “łaźnia rzymska”. Tutaj temperatura jest jeszcze niższa, niż w wymienionych wcześniej rodzajach i może mieścić się w przedziale od 45oC do 60oC. Wilgotność może dochodzić nawet do 100%. Różni się także sposób ogrzewania – ciepło w saunie w tym przypadku uzyskiwane jest za pomocą parownika, umieszczanego przy podłodze. Podobnie jak w przypadku sauny mokrej, korzystanie z niej nie powinno trwać dłużej niż 15 minut.

Sauna infrared

Jest to rodzaj sauny ogrzewanej przez wykorzystanie promieniowania podczerwonego. W tych warunkach sauna nagrzewa się do około 50-60oC, a wilgotność oscyluje w okolicach 25%. Ze względu na nieco inny charakter ogrzewania, w tego typu saunie można przebywać nawet do 30 minut. 

Dlaczego wysoka temperatura w saunie nam nie szkodzi?

Zastanawiając się nad wizytą w saunie, możemy zadawać sobie następujące pytanie: jak to możliwe, że gdy mamy gorączkę i temperatura ciała sięga 42oC, może dojść nawet do śmierci, podczas gdy w saunie jesteśmy wystawieni na dużo wyższe temperatury i ma to pozytywny wpływ na zdrowie?

Jak wiemy, organizm ludzki ma naturalną zdolność do regulowania temperatury. Gdy jesteśmy przegrzani, zaczynamy wydzielać pot, obniża się ciśnienie, a krew zaczyna szybciej krążyć. 

Podczas upałów ekspozycja na zbyt wysoką temperaturę może trwać nawet kilka godzin, czego organizm ludzki nie jest w stanie wytrzymać bez większych lub mniejszych uszczerbków, z kolei pobyt w saunie to zaledwie kilkanaście minut, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasze ciało.

Jak sauna wpływa na organizm?

Pod wpływem temperatury nasila się proces pocenia, co sprzyja pozbyciu się toksyn z organizmu. Warto jednak pamiętać, że w tym samym czasie z organizmu wytrąca się elektrolity, dlatego tak ważne jest ich uzupełnienie po zakończeniu seansu. 

Sauna potrafi również pozytywnie wpłynąć na poprawę humoru! Jest to swego rodzaju paradoks. Przegrzanie, jakie następuje w saunie, jest dla organizmu stresujące. Dlatego też, aby to złagodzić, mózg zaczyna wydzielać endorfiny, które mają podobny skład chemiczny do morfiny.

Kabiny sauny parowe

Jak korzystać z sauny, by była bezpieczna?

Tak jak już wspominaliśmy, aby przebywanie w saunie było bezpieczne, musi być ograniczone czasowo, przy czym czas ten dla wielu jest kwestią indywidualną i zależy od tego, jak długo ogólnie korzystamy z sauny i jak radzimy sobie z wysokimi temperaturami. W kabinach saunach parowych, oferowanych przez np. VitaOzon, możliwe jest dostosowanie warunków nawet dla osób szczególnie wrażliwych na działanie wysokich temperatur.

Aby sauna miała jak największe działanie terapeutyczne, zaleca się, aby wejść do niej dwu lub trzykrotnie. Po wyjściu z sauny konieczne jest stopniowe schładzanie ciała wodą o temperaturze ok. 18oC, zaczynając od stóp w górę. Następnie zalecany jest trwający co najmniej 20 lub 30 minut odpoczynek, w którego czasie uzupełniamy wodę i elektrolity.