Na czym polega badanie układu ruchu?

Na czym polega badanie układu ruchu?

Zadaniem układu ruchu jest utrzymywanie pionowej postawy ciała i wykonywanie wszelkiego rodzaju ruchów. Służy on człowiekowi przez całe życie, dlatego powinno się dbać o niego spełniając trzy podstawowe warunki takie jak: właściwa dieta w celu zapewnienia wszelkich potrzebnych składników odżywczych i zachowania prawidłowej wagi ciała, a także  odpoczynek oraz aktywność fizyczna. 

Co składa się na układ ruchu?

W skład układu ruchu wchodzi szkielet, mięśnie, więzadła i stawy. Jest on mechanizmem tworzącym doskonale zorganizowany system. Dzięki ruchomym połączeniom kości i znajdującej się w stawach chrząstce amortyzowane są wszelkie ruchy, a maź zapewnia prawidłowa pracę stawów. Mięśnie otaczają stawy, które dzieli się ze względu na możliwość wykonywania ruchu na kuliste, zawiasowe i siodełkowe, a ze względu na ilość kości wchodzących w ich skład na proste i złożone. Ich zadaniem jest między innymi odciążanie stawów w wykonywaniu codziennych czynności oraz przy każdym wysiłku fizycznym.

Wśród mięśni wyróżniamy:

  • szkieletowe,
  • poprzeczne,
  • prążkowane.

Są one przymocowane do szkieletu za pomocą ścięgien, które kurczą się lub rozkurczają. Natomiast układ szkieletowy składa się czaszki, kręgosłupa, żeber, mostka, oraz szkieletu kończyn wraz z obręczami. Wraz z wiekiem zmniejsza się gęstość kości. Mięśnie stają się mniej elastyczne i zmniejsza się ich siła. Poza tym tkanka mięśniowa zastępowana jest przez tkankę tłuszczową. To jest najczęściej przyczyną patologicznych zmian, ale nie tylko.

Powodem dolegliwości układu ruchu jest także nadmierne jego obciążenie, niewłaściwa postawa ciała, nadwaga, siedzący tryb życia, urazy mechaniczne w postaci zwichnięć, skręceń lub złamań. 

Najczęściej występujące choroby układu ruchu

Do najczęściej pojawiających się schorzeń narządu ruchu należą między innymi: 

  • Krzywica, dotycząca głównie dzieci. Polega ona na  zmniejszeniu mineralizacji kości, czego efektem jest ich deformacji.
  • Wady postawy w postaci skoliozy, kifozy, lordozy.
  • Osteoporoza, polegająca na  zredukowaniu masy kości, które pojawia się wraz z wiekiem.
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów, których przyczyną są zaburzenia ilości i jakości chrząstki stawowej. Powodują z czasem uszkodzenie innych struktur takich jak: chrząstka stawowa, torebka stawowa, więzadła, ścięgna i mięśnie, co powoduje ból, ograniczenie ruchomości stawów.
  • Artretyzm, określany również jako dna moczanowa lub podagra. Dotyka przede wszystkim ludzi starszych.
  • Gościec, czyli reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje stawy i inne narządy powodując ból, sztywność i obrzęk stawów przede wszystkim stóp i rąk.
  • Ostrogi piętowe, które są efektem zmian zwyrodnieniowych w obrębie kości piętowej, co powoduje pojawienie się wyrośli kostnej, powodującej zapalenie ścięgna podeszwowego i ból utrudniający, bądź uniemożliwiający ruch. 

badanie układu ruchu

Kiedy wykonuje się badanie układu ruchu?

Do ortopedy zgłaszają się zazwyczaj pacjenci z dolegliwościami bólowymi ze strony narządu ruchu. Lekarz rozpoczyna badanie od wywiadu na temat potencjalnych ich przyczyn, okoliczności pojawiania się bólu i jego rodzaju. Potem następuje badanie fizykalne, polegające na oglądaniu pacjenta w celu na przykład stwierdzenia obecności obrzęku i innych zmian, a następnie badanie palpacyjne w celu identyfikacji bolesnych miejsc.

W przypadku wielu dolegliwości diagnostyka bywa bardziej skomplikowana. Rozpoznanie chorób kręgosłupa bywa bardziej skomplikowane ze względu na występowanie wielu objawów takich jak: szumy uszne, migreny, drętwienie kończyn, ból w okolicy mostka. W związku z tym ortopeda zleca wykonanie dodatkowych badań, które są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy. Należą do nich: zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny, artrografia, densytometria, badanie radiologiczne.

Szukasz doświadczonego ortopedy w Trójmieście?

Ortopeda zajmuje się leczeniem schorzeń wrodzonych lub nabytych układu ruchu w postaci złamań, zwichnięć, skręceń, kontuzji sportowych, urazowych uszkodzeń nerwów, przeciążeń w narządzie ruchu związanych z wykonywaną pracą. W trakcie pierwszej wizyty osób dorosłych ortopeda, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, ocenia ruchomość stawów, siłę mięśniową, postawę, dokonuje oglądu miejsca dolegliwości i wykonuje jego badanie USG. Badanie ultrasonograficzne stawów pozwala zobaczyć i ocenić tkanki miękkie, które mogą być przyczyną dolegliwości pacjenta. Dzięki temu badaniu diagnoza jest trafniejsza i umożliwia wdrożenie odpowiedniej metody leczenia, niż po samym badaniu ortopedycznym.

Na pierwszą wizytę u ortopedy w Trójmieście pacjent powinien przynieść dokumentację medyczną. Lekarz na zakończenie wizyty może skierować pacjenta na dodatkowe badania, wypisać receptę, wykonać punkcję stawu w celu podania leku lub usunięcia krwi lub wysięku nagromadzonego w nim w nadmiernej ilości, skierować na fizjoterapię albo zabieg operacyjny.