Rośliny kwitnące wiosną do ogrodu i do domu – jakie wybrać?

Rośliny kwitnące wiosną do ogrodu i do domu – jakie wybrać?

Po długiej zimie nic nie cieszy tak, jak pojawienie się pierwszych kwiatów. Rośliny kwitnące na wiosnę nie tylko cieszą oko, ale stanowią także wytchnienie dla zmęczonego zimowym marazmem ducha. By piękno kwiatów towarzyszyło nam w codziennym życiu, warto zasadzić kwitnące wiosną rośliny w swoim domu i ogrodzie. 

Jakie rośliny kwitnące wiosną wybrać?

Istnieje wiele gatunków rozpoczynających swoje kwitnienie wczesną wiosną, w okolicach marca i kwietnia. Przed wyborem rośliny właściwej dla nas, musimy przede wszystkim zdecydować, gdzie będzie ona rosnąć. Jeżeli zależy nam na sadzonkach do posadzenia w doniczkach, by zdobiły balkon w naszym domu, powinniśmy zwrócić uwagę na inne gatunki, niż gdy chcemy obsadzić rabaty w ogrodzie. W dalszej kolejności kwestią do rozstrzygnięcia będzie to, czy roślina ma być płożąca, czy wzrastać w zwartych kępkach. Liczyć się będzie także to, jaki typ gleby i nasłonecznienie występuje na stanowisku, w jakim chcemy posadzić naszą roślinę. Musimy pamiętać, że tylko poprzez zapewnienie sadzonce odpowiednich warunków możemy oczekiwać, że odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami.

Rośliny kwitnące wiosną do ogrodu

Spośród roślin, które można posadzić w ogrodzie, by cieszyły oko pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, można wymienić kilka gatunków. Wszyscy pamiętamy o krokusach, tulipanach czy żonkilach, warto jednak zwrócić uwagę na rośliny mniej popularne. 

rośliny ozdobne na taras

Ułudka wiosenna

Bylina wyglądem przypominająca niezapominajkę o intensywnie niebieskich kwiatach. Jej okres kwitnienia rozpoczyna się już w marcu i trwa do maja. 

Zawilec wielokwiatowy

Roślina ta kwitnie od kwietnia do czerwca, w tym czasie ciesząc oko świeżymi białymi płatkami. Zawilec jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, stanowi ponadto gatunek chroniony w Polsce.

Gęsiówka

Gęsiówka to bylina, która wzrasta w poduchowatych kępach. Jej okres kwitnienia przypada na kwiecień, wtedy też pokrywa się drobnymi kwiatami o kolorach białym bądź fioletowym w zależności od odmiany. 

Barwinek pospolity

Ta roślina płożąca jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne i cechuje się szybkim wzrostem. Okres jej kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i trwa aż do września. Kwiaty, w zależnie od odmiany, mogą być niebieskie, fioletowe lub białe. 

Rośliny kwitnące wiosną do domu i na balkon

Kwiaty w ogrodzie nie są jedynymi, które dają nam odczuć przychodzącą wiosnę i oferują przyjemne wrażenia estetyczne. Choć wiele gatunków roślin nie nadaje się do upraw w donicach, istnieją odmiany wzrastające nawet w warunkach domowych. Inne z kolei, ze względu na panujący w Polsce klimat, są przeznaczone wyłącznie do hodowli w domu, gdzie zostanie im zapewniona odpowiednio wysoka temperatura. 

roślina na balkon

Pierwiosnek wyniosły

Roślina ta, zwana potocznie prymulą, może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w donicy w domu lub na balkonie, gdzie kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu jej słonecznego stanowiska i regularnym podlewaniu, gdyż bardzo lubi wilgoć. 

Piwonia 

Także ta roślina o pięknych kwiatach pojawiających się w okresie od maja do czerwca może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na balkonie

Fuksja

Ta piękna roślina idealnie nadaje się do posadzenia w wiszącej donicy w domu lub na balkonie, gdzie będzie zachwycać kwiatami od kwietnia aż do października.

Jeżeli nie mamy w ogrodzie lub na balkonie wcześniej posadzonych roślin kwitnących wiosną, warto kupić je teraz, by poczuć otaczającą nas wiosenną aurę oraz mieć gotowe sadzonki na następny sezon.