Dotarcie do ludzi upośledzonych psychicznie jest trudne, lecz możliwe. Potrzebne jest odpowiednie podejście i praca już od dziecka. Dostarczanie niepełnosprawnemu bodźców pozwoli mu na rozwijanie swoich umiejętności komunikacyjnych. Dzięki temu będzie mógł wyjść ze swojego świata i nawiązać kontakt z otoczeniem. Od lat lekarze ulepszają metody terapii ludzi z upośledzeniami. Obecnie występuje wiele rodzajów leczenia przynoszących efekty. Jedną z opcji jest Sala Doświadczeń Świata. Pomaga dzieciom, jak i dorosłym rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne poprzez różnorodne rozwiązania.
Sala doświadczeń – jak to wszystko działa?
Sala Doświadczeń Świata jest to pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia, które stymulują rozwój zmysłów. Wszystkie sprzęty w sali są specjalnie dobrane. Pomieszczenie spełnia kilka ważnych zadań:
- Daje osobom niepełnosprawnym umysłowo możliwość odbierania nieznanych dotąd bodźców. Przynosi im to nowe doświadczenia w kontrolowanych warunkach, co zapewnia ogromną wygodę;
- W Sali wszyscy użytkownicy odczuwają komfort psychiczny i są bezpieczni;
- Pozwala na odczuwanie relaksu i odprężenia. Dzięki temu możliwe staje się pokonanie lęku i współpraca z inny użytkownikiem pomieszczenia. W sali nie ma ograniczeń wiekowych.
Rozmieszczenie przedmiotów w sali daje możliwość by osoby znajdujące się wewnątrz używały jednego organu zmysłowego. W takiej sytuacji inne bodźce nie rozproszą ich uwagi. Jest to doskonały sposób aktywizacji. Kieruje osoby upośledzone na zmysłowe poznawanie otoczenia.
Sala Doświadczeń Świata pracuje w oparciu o sposób pracy z upośledzonymi, który nazywa się snoezelen. Metoda ta polega na nakierowaniu zmysłów użytkowników sali na wyselekcjonowane bodźce.
Stymulacja bodźców
Sala Doświadczeń Świata kieruje bodźce w konkretnym kierunku, dzięki temu wywołuje pożądane wrażenia. Wywiera wpływ na poszczególne zmysły, czyli wzrok, węch, słuch, dotyk, smak. Rozwija każdy z podanych zmysłów, kształtując następujące cechy:
Wzrok:
- Rozwinięcie świadomości światła,
- Doskonalenie skupiania uwagi na bodźcach wzrokowych,
- Rozwija umiejętności dostrzegania części własnego ciała i przedmiotów w otoczeniu,
- Ćwiczy spostrzegawczość wzrokową oraz kierunkowość spostrzegania,
Słuch:
- Pozwala udoskonalić umiejętności skupienia uwagi na wrażeniach słuchowych,
- Wzbogaca skalę doświadczeń słuchowych,
- Eliminuje lęk przed nowymi dźwiękami,
- Ćwiczenie umiejętności odróżniania dźwięków otoczenia i mowy.
Dotyk:
- Rozwijanie zdolności postrzegania,
- Zwiększenie świadomości własnego ciała oraz orientacji w jego schemacie i w przestrzeni,
- Wzmożona aktywność ruchowa.
Węch:
- Ćwiczenie zdolności kojarzenia i lokalizacji zapachu,
- Budowanie bazy wyobrażeń i wiedzy na temat otaczającego świata,
Smak:
- Nowe doświadczenia smakowe,
- Poszerzenie preferencji smakowych,
- Wspomaganie terapii jedzenia i terapii logopedycznej
Korzystne działanie
Dzięki Sali Doświadczeń Świata osoby upośledzone psychicznie rozwijają swoje możliwości kontaktu ze światem. Ich zmysły spotykają się z bodźcami, których brakuje w codziennym życiu. Mogą w końcu poznawać otaczających ich świat.