Warunki przyznania rozwodu

Home Społeczeństwo Warunki przyznania rozwodu
Warunki przyznania rozwodu

Ślub i wesele to zazwyczaj radosne chwile. Przystępuje się do nich z myślą, że przeżywamy to tylko raz, następnie będziemy żyć zgodnie razem. Życie niejednokrotnie weryfikuje te poglądy w sposób brutalny. Małżonkowie nie dogadują się, nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Może się zdarzyć kryzysowa sytuacja i nie będą razem mieszkać.

Przychodzi chwila podjęcia decyzji o rozwodzie, może być ona wspólna lub wychodzi z nią jedna ze stron. W takich sytuacjach należy pamiętać, że nie zawsze sąd udzieli rozwodu. By uzyskać rozwód muszą zostać spełnione pewne warunki.

Kiedy są udzieli rozwodu?

Staranie się o rozwód nie może wynikać z chwilowego kryzysu ani kaprysu. Muszą występować realne przesłanki ku temu. Zgodnie z polskimi przepisami, by ubiegać się o rozwód musi wystąpić zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami. Bez tego sąd może nie przychylić się do orzeczenia rozwodu.

Kiedy można stwierdzić, że pożycie uległo rozkładowi? Można to stwierdzić, gdy doszło między małżonkami do zerwania wszystkich więzi, gospodarcze, fizyczne, duchowe. Najłatwiej to stwierdzić, gdy jedna osoba od dłuższego czasu mieszka z innym partnerem. Może też jednak wystąpić sytuacja, kiedy małżonkowie mieszkają nadal razem z powodów finansowych. Jeśli jednak zerwaniu uległy pozostałe więzi, nadal można orzec, że pożycie uległo rozpadowi. Sąd bada też trwałość rozkładu pożycia, ocenia czy zgodnie z doświadczeniem życiowym można się spodziewać, że małżonkowie do siebie powrócą. Gdy wszystkie powyższe przesłanki zostaną spełnione, sąd orzeknie rozwód.rozwód Wrocław adwokat

Kiedy sąd nie udzieli rozwodu?

Występują też przypadki, w których sąd nie wyda orzeczenia o rozwodzie nawet, jeśli stwierdzono rozkład pożycia. Pierwszym z takich przypadków jest sytuacja, gdy na skutek rozwodu ucierpi dobro niepełnoletniego dziecka. Na przykład pogorszy się jego sytuacja majątkowa, lub ucierpi kondycja psychiczna.

Rozwód będzie niemożliwy, jeśli żąda go osoba winna rozkładowi pożycia a współmałżonek nie wyraża na to zgody. Odmowa musi być zgodna z zasadami współżycia społecznego. W przypadku, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory i nie ma się nim, kto zaopiekować rozwód będzie niemożliwy.

Trudna sytuacja

Rozwód jest trudną sytuacją dla wszystkich małżonków. Zanim zapadnie decyzja o podjęciu tego kroku, warto spróbować naprawić małżeństwo. Gdy próba się nie powiedzie można przystąpić do załatwiania formalności rozwodowych. Nie zawsze też sąd wyda orzeczenie o rozwodzie. Musi nastąpić całkowity i trwały rozkład pożycia. Bez tego warunku, nie ma mowy o rozwodzie. Sąd zbada dokładnie całą sytuację, dopiero, gdy stwierdzi trwały rozkład pożycia, przejdzie do orzeczenia. Może też się zdarzyć, że pomimo rozkładu pożycia sąd nie przychyli się do wydania decyzji o rozwodzie.

Aby sprawa rozwodowa przebiegła sprawnie i aby można było uzyskać satysfakcjonujący efekt warto współpracować z dobrym adwokatem – sprawdź, co może zaoferować ci kancelaria adwokacka we Wrocławiu http://www.umocowana.pl/ – zyskasz fachowe wsparcie na każdy etapie sprawy.