Wskazówki dotyczące wykończenia pomieszczeń siłowni

Wskazówki dotyczące wykończenia pomieszczeń siłowni

W dzisiejszych czasach uczęszczanie na siłownie stało się tak częstą czynnością wielu ludzi, że wiele takich miejsc zaczęło ze sobą konkurować nie tylko cenami, ale również ilością sprzętów, wykończeniem pomieszczeń i ogólnym wyglądem. Choć wiele siłowni zyskuje na takiej rywalizacji, to niestety w niektórych miejscach zapomina się, że tak naprawę najważniejsza na siłowni jest funkcjonalność i zapewnienie komfortu klientom.

Elementy pomieszczeń na siłowni

Najważniejsze w dobrej organizacji siłowni jest rozmieszczenie sprzętu na konkretne strefy lub pomieszczenia. Ktoś inny chce przecież ćwiczyć cardio a ktoś inny robić trening siłowy. Przeprowadzanie takich ćwiczeń w jednym miejscu niewątpliwie zabiera przestrzeń i nie pozwala skupić się na danym treningu.

Ponadto w każdym z tych pomieszczeń powinny znajdować się podstawowe elementy, takie jak:

  • Maty do ćwiczeń, które są dezynfekowane po każdym użyciu
  • Ręczniki papierowe
  • Dystrybutory na wodę
  • Wentylatory lub klimatyzacja

Funkcjonalna architektura

Jak już wspomniano, najważniejsza na siłowni jest funkcjonalność. W projektowaniu wnętrz takiego ośrodka sportowego należy więc uwzględnić przestrzeń na:

  • szatnię (osobno damską i męską)
  • łazienkę (damską i męską) z wydzieloną strefą prysznicową
  • poszczególne sale lub strefy ćwiczeniowe (powinny one być największe, co zapewni komfort ćwiczeń i odpowiednią ilość miejsca)

Czasem na siłowniach znajduje się też strefa odpoczynku po treningu z kanapami i zdrowymi przekąskami dodającymi energii oraz sauna pozwalająca rozluźnić mięśnie i się zrelaksować.

Elementy wykończenia wnętrz

Dużą rolę odgrywają tutaj materiały. Na siłowniach panuje bardzo duża wilgotność, nawet jeśli zapewniona jest dobra cyrkulacja powietrza. Dlatego też ściany czy podłogi są wykonywane z materiałów odpornych na wilgoć.

Ponadto bardzo często na podłogach można zaobserwować gumowe płyty, które pozwalają utrzymać odpowiednią stabilność podczas ćwiczeń i chronią posadzkę przed nadmiarem potu.

Sprzęty na siłowniach to często ciężkie i masywne maszyny, które nie tylko mogą zrobić krzywdę przy niewłaściwym użytkowaniu, ale również spowodować dużo zniszczeń. I tutaj znowu dużą rolę odgrywają gumowe dodatki. Wiele ciężarków czy sprzętów ma gumowe lub piankowe wykończenie, które neutralizuje szkody w przypadku ich upuszczenia.

Jeśli zaś chodzi o ściany, to są one zazwyczaj chronione drabinkami. Są one nie tylko świetnym sprzętem do ćwiczeń, ale także pozwalają zachować prawidłowy odstęp od ścian, neutralizując ich uszkodzenie.

Ciekawą kwestią są również drzwi oraz okna. Drzwi są zazwyczaj otwarte, co zapewnia przepływ powietrza, jednak w klimatyzowanych pomieszczeniach, podobnie jak ściany są narażone na uszkodzenie. Dlatego też na siłowniach często można spotkać tzw. drzwi laminowane HPL, które są wykonywane z najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów.

W przypadku okien sprawa wygląda podobnie. Są one wykonywane z mocnych i odpornych materiałów, natomiast ciekawą cechą większości siłowni jest to, że na salach znajduje się ich bardzo dużo. Ma to związek nie tylko z tym, by ludzie, np. biegający na bieżni mogli podziwiać widoki, ale również z tym, że sale treningowe powinny być bardzo dobrze oświetlone, zwłaszcza naturalnym światłem. Naukowo udowodnione jest, że światło dodaje energii, dlatego dobrze oświetlone pomieszczenie dodatkowo mobilizuje ludzi do ćwiczeń.

Aranżacja przestrzeni

Sporo było już o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni na ćwiczenia, o wydzielaniu stref treningowych itd. Natomiast warte uwagi jest również to, by aranżacja przestrzeni na siłowni była ułożona według prostego i logicznego planu.

Ludzie, którzy pierwszy raz przychodzą na siłownię, często nie potrafią nie tam odnaleźć, nie znają się na sprzętach i nie wiedzą, od czego powinni zacząć. Zaplanowanie przestrzeni od najłatwiejszych sprzętów do najtrudniejszych jest więc czymś, co powinno być kluczową cechą wszystkich siłowni. Osoba początkująca jest w stanie rozpoznać ten plan już na wejściu i zacząć od najbliżej położonych przedmiotów.

Można więc zauważyć, że wykończenia pomieszczeń w siłowniach rządzą się swoimi prawami. Przestrzeganie ich niewątpliwie zwiększa komfort nie tylko przebywania w nich, ale również wykonywania treningu. Do ładnej i funkcjonalnej siłowni na pewno łatwiej jest wrócić i zmobilizować się do systematycznego ruchu.