Założenie spółki z o.o. – jak wygląda?

Założenie spółki z o.o. – jak wygląda?

Prawo funkcjonujące w Polsce, daje przedsiębiorcom, którzy chcą otworzyć swoją działalność gospodarczą kilka możliwych dróg prawnych, a właściwie to form, które mogą oni obrać decydując się na otwarcie własnego biznesu. Przedsiębiorca już na samym początku musi stanąć przed wyborem jednoosobowej działalności gospodarczej lub kilku rodzajów spółek, z której jedną chciałby poprowadzić.

I tak Polskie przepisy dają do wyboru: jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę akcyjną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Możliwości wyboru jest wiele, wszystko po to żeby dopasować odpowiednią spółkę do potrzeb przedsiębiorcy.

Spółka z o.o. co to jest?

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Aby móc cokolwiek powiedzieć o procesie zakładania spółki z o.o. i udziału doświadczonego prawnika w tym procederze musimy przede wszystkim dowiedzieć się czym ona tak faktycznie jest.

Przedstawiana najczęściej za pomocą skrótu sp. z o.o., który rozwija się w „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, jest jedną z prawnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Funkcjonuje ona w większości na podstawie przepisów, które regulowane są poprzez kodeks spółek handlowych i  tak jak wskazuje jej nazwa, z ograniczoną odpowiedzialnością, cechuje się właśnie ograniczoną odpowiedzialnością wspólników należących do spółki, za jej zobowiązania. Jest to jeden z największych plusów prowadzania tego rodzaju spółki.

Ta ograniczona odpowiedzialność polega na tym, iż wspólnicy zakładający taką spółkę, w razie jej upadku, nie odpowiadają za jej długi całym swoim majątkiem, a jedynie wkładem, który został przez nich wniesiony do spółki. Tym samym wierzyciele, którym spółka winna jest określoną kwotę, nie mogą domagać się jej zwrotu z prywatnych majątków wspólników. Oznacza to, że spółka ta jest zupełnie odrębnym podmiotem od jej założycieli, czyli posiada własną osobowość prawną.

Tak więc ten rodzaj spółki jest bardzo korzystny, ponieważ w przypadku, kiedy przynosi ona zyski, dzielone one są pomiędzy wspólników i stają się częścią majątku, jednak kiedy spółka nieradzi sobie i w rezultacie ogłasza bankructwo to i tak wspólnicy nie są odpowiedzialni za długi.

Czy potrzebujemy pomocy prawnika?

Bez najmniejszego wątpienia podczas zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebować będziemy pomocy doświadczonego prawnika.
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie należy do prostych ani tanich procesów. Podstawową do jej założenia jest podpisanie umowy spółki lub aktu założycielskiego (w przypadku jednoosobowej spółki), który musi być sporządzony pod postacią aktu notarialnego i w którym musi zawierać się informacja dotycząca nazwy firmy, jej siedziby, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego (minimum 5000 zł), informację o udziałach i wartość oraz liczbę udziałów.

Ze względu na wysokie skomplikowanie oraz ważność tego dokumentu, lepiej jest powierzyć więc konstruowanie takiej umowy lub aktu założycielskiego doświadczonemu prawnikowi, który zadba o to żeby umowa była skonstruowana w taki sposób, aby zabezpieczała interesy zarówno spółki jak i jej wspólników. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dokument ten jest następnie potwierdzany notarialnie.

biznesmeni

Pomoc prawnika może przydać się i pomóc także w mozolnym procesie, w którym rejestrować będziemy spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym, który prowadzi spis spółek, a następnie zdobywać w Urzędzie Skarbowym numer NIP, w Urzędzie Statystycznym numer REGON i rejestrować się w ZUS-ie. Są to czynności skomplikowane i pełne kruczków prawnych, lepiej jest więc zdecydować się na specjalistę.

Usługi prawnika tak naprawdę przydadzą się spółce cały czas i na każdym kroku, jest to podyktowane tym iż spółka ta posiada niezwykle wysoki stopień skomplikowania prawno-podatkowego.

Kancelaria prawna w Szczecinie

Kancelaria Adwokacka adwokata Łukasza Węgłowskiego w Szczecinie specjalizuje się w prawie karnym, cywilnym, administracyjnym i gospodarczym. Kancelaria posiada duże doświadczenie w obsłudze osób prywatnych oraz przedsiębiorstw.

Kancelaria Adwokacka adwokata Łukasza Węgłowskiego w Szczecinie.

Adres: ul. Staromłyńska 20/3 (Pl. Orła Białego), 70-561 Szczecin
Telefon kontaktowy: 601 867 542
Adres e-mail: lukasz.weglowski@wp.pl
Strona internetowa: Adwokat Szczecin – adwokat-weglowski.pl