Jak się uchronić przed zapchaniem instalacji kanalizacyjnej?

Jak się uchronić przed zapchaniem instalacji kanalizacyjnej?

Instalacja kanalizacyjna jest obecna praktycznie w każdym współczesnym budynku i jest nam ona niezbędna do komfortowego funkcjonowania. Pomimo tego, że jest to dość prosta w budowie instalacja, to może ona przysparzać wielu różnych problemów, często doprowadzając nawet do zalania mieszkania i zanieczyszczenia go fekaliami. 

Warto więc pamiętać, że żadna instalacja nie jest niezawodna i zawsze istnieje mniejsze lub większe ryzyko, że pewnego dnia może ona ulec awarii. Najlepszym rozwiązaniem, aby tego uniknąć, jest oczywiście wcześniejsze przeciwdziałanie, ale jeśli kanalizacja już się zapcha, to niezbędne będzie jej udrożnienie i pozbycie się wszelkich skutków tej awarii. 

Jakie są najczęstsze przyczyny zapchania kanalizacji

Do zapchania kanalizacji może dojść praktycznie w każdym przypadku, bez względu na to, czy dana instalacja jest nowa, czy też nie. Niedrożność kanalizacji to nic innego jak utrudnienie przepływu lub jego całkowite zamknięcie. 

Najczęściej do takich sytuacji dochodzi na skutek zaniedbań użytkowników oraz nieprawidłowego korzystania z instalacji kanalizacyjnej. Zazwyczaj jest to długotrwały proces, który polega na odkładaniu się w rurach i innych elementach instalacji różnych zanieczyszczeń takich jak resztki jedzenia, śmieci, włosy, ręczniki papierowe, które nie rozpuszczają się w wodzie i wiele innych rzeczy. Jeśli mieszkańcy wyrzucają tego typu rzeczy do sedesu, to po czasie może się okazać, że instalacja przestanie działać, tak jak powinna.

Innym przypadkiem może być zapchanie nowej instalacji kanalizacyjnej. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej na skutek złego jej zaprojektowania, co to sprawia, że przepływ jest utrudniony, a wszelkie zanieczyszczenia, które nie powinny trafić do kanalizacji, znacznie szybciej zapychają rury. W takim przypadku nawet stosowanie się do zasad użytkowania instalacji kanalizacyjnej i dbanie o nią może nie dać wymaganych efektów i instalacja stale będzie się zapychać.  

Czym grozi zapchanie kanalizacji?

Zapchanie kanalizacji to dość problematyczna awaria, która może przysporzyć znacznie więcej kłopotów, niż się wydaje. Podstawowym problemem jest oczywiście uniemożliwienie korzystania z niej. Oznacza to, że nie możemy korzystać z toalety, wanny, umywalek, zlewu i innych elementów wyposażenia łazienki i kuchni posiadających odpływ i podłączonych do instalacji kanalizacyjnej. 

Jest to jednak najmniejszy problem, ponieważ w wyniku zapchania kanalizacji może także dojść do wybicia kanalizacji i zalania mieszkania. W takiej sytuacji mamy dość spory problem, ponieważ oprócz udrożnienia instalacji niezbędne będzie także oczyszczenie, dezynfekcja oraz osuszenie mieszkania

Wszystkie te czynności wymagają sporo czasu, zaangażowania profesjonalnej firmy i są dość kosztowne, dlatego lepiej przeciwdziałać takim sytuacjom. 

sprzątanie mieszkania po fekaliach

Jak chronić się przed zapchaniem kanalizacji?

Aby nie dopuścić do zapchania się instalacji kanalizacyjnej, podstawową kwestią jest jej prawidłowe użytkowanie. Należy unikać wyrzucania do sedesu różnych śmieci i przedmiotów, które mogłyby przyczynić się do powstania zatoru. W przypadku zlewów i umywalek warto stosować specjalne kratki lub sitka umieszczane w odpływie, które zatrzymują wszelkie większe zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych udrażniających rury w przypadku, gdy zauważymy, że przepływ jest utrudniony. 

Co zrobić, gdy kanalizacja się zapcha?

Jeśli instalacja kanalizacyjna ulegnie zapchaniu, to możemy próbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie np. przy pomocy specjalnych środków chemicznych udrażniających rury, które znajdziemy sklepach lub wykorzystać tzw. przepychacz do rur. Są to jednak metody skuteczne jedynie w niektórych przypadkach. 

Jeśli awaria jest poważniejsza, to niezbędne będzie skorzystanie z usług profesjonalnego hydraulika, który zlokalizuje problem i usunie go przy pomocy odpowiednich narzędzi i urządzeń. Jednak jeśli po zapchaniu instalacji dojdzie również do wybicia kanalizacji i zalania mieszkania lub innych pomieszczeń to konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm oferujących sprzątanie po fekaliach, które dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, metodami i sprzętem, pozwalającym im na dokładne oczyszczenie wnętrza z fekaliów i innych zanieczyszczeń, jego pełną dezynfekcję oraz osuszenie. Po tak przeprowadzonych czynnościach lokal będzie w pełni oczyszczony, bezpieczny i gotowy do ponownego użytkowania oraz zamieszkania. 

 

Masz problem z wybijającą kanalizacją i nie wiesz jak sobie z nią poradzić? Koniecznie skontaktuj się z firmą Vector, która zajmuje się oczyszczaniem wnętrza z fekaliów i innych zanieczyszczeń, pełną dezynfekcją oraz osuszeniem.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!